Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki z #angielski szczególnie #filologiaangielska bo pytanie o gramatykę opisową.

Mam zdanie They found her an excellent lawyer.
Pytanie: pogrubiony tekst to subject complement, czy direct object?

Moje rozkminy: wydaje mi się, że raczej Od, z racji że mamy indefinite article 'an', co (tak się domyślam) wskazywałoby na kolejną osobę w zdaniu (czyli rozumiemy jako 'Oni znaleźli jej świetnego prawnika'), natomiast gdyby nie było 'an', to byłoby to Cs (czyli zdanie oznaczałoby 'Oni uważali ją za świetnego prawnika')

Z góry dzięki za pomoc ;)
  • 14
  • Odpowiedz
*WAŻNE: własnie doczytałem w zadaniu, że trzeba wybrać wszystkie prawdziwe odpowiedzi z tych czterech:
a) object direct
b) object indirect
c) subject complement
d) object complement

Wydaje mi się więc, że to będzie a), ale dopuszczalne byłoby też c), jak sądzicie?
  • Odpowiedz
@longfinger1: an byłoby też w drugim przypadku. Jak sobie niby wyobrażasz to zdanie bez "an"? To zdanie może być według mnie rozumiane dwojako. Chociaż zdanie "They found her to be an excellent lawyer." rozwiałoby wszelkie wątpliwości, to i zdanie które podałeś znaczy dokładnie to samo, ale w skróconej wersji.
  • Odpowiedz
@longfinger1: nie wiem, bo kolega usunął swój post. Ale zdanie można zinterpretować na dwa sposoby, fakt,tyle że to nie ma nic do tego czy to subject complement czy direct object.
Nie, to przedimek. Rodzajniki określają rodzaj gramatyczny, a a/an nie mają takiej właściwości.
  • Odpowiedz
@majlo1985: racja, mój głupi błąd, miałem na mysli, że może to być direct object, albo object complement oczywiście (bo odnosi się do 'her') więc byłby odpowiedzi a), albo d) - teraz się zgodzisz?
i dzięki za wyjaśnienie z rodzajnikiem :D
  • Odpowiedz