Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki!
Wybaczcie powolne tworzenie wpisów, mieszkam w Brukseli a pracuję w Gandawie więc miejską poświęcam 2-2,5h w jedną stronę aby dostać się do roboty. Nikt nie mówił, że będzie łatwo ;) Do tego planowanie przeprowadzki i ostatecznie malutko czasu zostaje wolnego.

Tak więc kilka kluczowych informacji dla osób chcących przenieść się do Belgii. Jest tutaj bardzo mocny nacisk na znajomość języków. Belgowie bardzo często mówią po FR, NL i ENG (lepiej lub gorzej) tak więc podczas szukania pracy nawet kiedy były to oferty magazynowe, widziałem, że wymagają dwujęzyczność FR/NL a ENG jest dużym plusem. Tak więc jeśli nie ma się przygotowania językowego to czeka dosyć ciężka przeprawa.

Kolejna często powtarzająca się sprawa to obsługa SAP. Wcześniej jak szukałem pracy nigdzie o tym nie słyszałem, może w Polsce też jest - nie wiem. Ale tutaj jak coś związanego z komputerem i firmą to pytanie o SAP się pojawi.

Inną nową dla mnie sytuacją było to, że wysyłałem maila co do oferty pracy, dostawałem zwrotny z ankietą i tam istotne ile kilometrów do miejsca pracy, czy mam auto czy publiczną czy jak się zamierzam do roboty dostawać, znajomość języków oczywiście też i od razu rezultaty czy przechodzę dalej do rekrutacji czy nie.

Oferty pracy od Polaków to praktycznie same budowlanki i wymagany prawie zawsze papier A1 (tak więc warto zabrać z Polski jak ktoś może). Dużo Polek pracuje w tzw. Titres-Service czyli biuro sprzątające, nie wiem jak to dokładniej działa, prawdopodobnie niektóre biura biorą od zaraz, niektóre tylko jak ma się swoich klientów.

To tyle tak na szybko i konkretnie :) w weekend usiądę znowu do pisania! Jeśli macie jakieś pytania to śmiało, za ścianą mam rodowitego Belga to mogę go też zapytać :)

#skzuk #skzdeu #emigracja
  • 3
  • Odpowiedz
@top_czipsy: Możesz trochę więcej o SAP powiedzieć? :)

@darck: Hmm, pytanie całkiem dobre ( ͡° ͜ʖ ͡°) U mnie w pracy nie ma SAP tylko jest inne dedykowane oprogramowanie, które wydaje mi się ma tylko ta firma, no i zapewnili porządny trening jak go używać.

Do tej pracy był potrzebny m.in polski i niemiecki więc wpasowałem się ładnie profilem, chociaż zaznaczono, że mam jeszcze niemiecki doszkolić
  • Odpowiedz