Wpis z mikrobloga

#medycyna #ciekawostki #podnoszeniepoziomuwykopu oraz dedykowane serii: #2ndeormedycynasadowa #2ndeormedycyna

Trzeci wpis o medycynie sądowej nosi temat: "Postrzały z broni palnej". Temat jest bardzo obszerny, więc będzie to raczej taki wstęp i kilka ciekawostek.

Broń możemy podzielić na wiele sposobów, między innymi tak:
1. Strzelecka - (wojsko, policja; najtrudniej dostępna)
2. Myśliwska - (dla członków klubów strzeleckich, często używana do samobójstw)
3. Sportowa - (mniejsza skuteczność)
4. Sygnałowa - (względnie bezpieczna, np.: rakietnice)
5. Ukryta - (produkowana przez legalne fabryki, np.: strzelający długopis; taka broń, również biała jest w Polsce zakazana)
6. Samodziałowa - (produkowana w domach, nielegalnie; często jej produkcja i testowanie prowadzi do przypadkowych postrzałów konstruktora; produkowana często do celów kłusowniczych)
§ Gr.1 – prymitywne egzemplarze – pierwszy raz zrobiona, najczęściej w celach samobójczych, przeznaczona do oddania pojedynczego strzału: wystarczy zaślepiona stalowa rurka z materiałem wybuchowym
§ Gr.2 – egzemplarze wykonane specjalnie w celu użycia wielokrotnie - (wykonana dużo lepiej i ładniej)
7. Urządzenia broniopochodne - (np.: aparat do wstrzeliwania kołków, aparat do uboju bydła; służy raczej do samobójstw)

Typowo przy postrzale trzeba zbadać i określić miejsce rany wlotowej, wylotowej oraz kanału rany.

Rana wlotowa (autorska rycina ;):
Przy strzale oddanym z pewnej odległości ma kształt okrągłego otworu o średnicy zwykle nieco mniejszej niż przekrój pocisku. Przy postrzale skośny rana ma kształt owalny. Do stałych cech rany wlotowej należą:
· rąbek zabrudzenia (najbardziej wewnętrzny) - efekt otarcia z pocisku resztek smaru, sadzy i cząstek metalicznych
· rąbek otarcia naskórka - szerokości 1-3 mm powstaje na skutek ocierania naskórka przez wnikający pocisk
· ślady osmalenia (sadze) - dalej od centrum rany
· ziarna niespalonego prochu.

Kanał rany: z pozoru ma niewielką średnicę, jednak energia kinetyczna pocisku powoduje powstanie tzw. kanału chwilowego: tkanki odkształcają się i rozrywają nawet w odległości kilkunastu centymetrów od pocisku. Żeby kanał chwilowy, a co za tym idzie obrażenia były większe używa się np. pocisków typu hollow point.

Rana wylotowa:
· Nie ma ubytku skóry
· Pęknięcie skóry rozgalęziające się (gwiazdkowe)
· Brak rąbka osmalenia, rąbka otarcia i ziaren niespalonego prochu
· Zazwyczaj ma większą średnicę od rany wlotowej

Kilka MITÓW:
- od strzału z wiatrówki nikt nie zginie. Zaprzecza temu wiele, nawet medialnych, doniesień. Czytałem przypadek 9-letniego chłopca, u którego śrut wiatrówki uszkodził serce. Ścianę ludzkiego oczodołu można wyłamać palcem, więc co to dla lecącego 200m/s śrutu.
- broń na kule gumowe, której używa policja jest bezpieczna. Zeszłoroczny zgon podczas meczu lokalnych klubów przypomina, że nie. Warunkiem jako takiego bezpieczeństwa jest strzelanie z odległości powyżej 15 metrów.
- to samobójstwo, bo broń znajduje się w rękach zwłok. Broń zwykle wypada po oddaniu strzału do siebie. Jeśli jest w ręce, prawdopodobne jest, że ktoś próbował samobójstwo upozorować.

Kilka przykładów oryginalnej broni w komentarzach.
2ndEarlOfRochester - #medycyna #ciekawostki #podnoszeniepoziomuwykopu oraz dedykowane...

źródło: comment_HRb3hdgR3ayKJquMKGuFD6iFWETy80jZ.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@2ndEarlOfRochester: Mam parę uwag odnośnie podziału broni, który według mojej opinii jest dość słabo zdefiniowany. Rozumiem intencję, natomiast zabrakło precyzji.

1. Strzelecka - (wojsko, policja; najtrudniej dostępna)


Tak naprawdę mianem „broni strzeleckiej” określamy w zasadzie wszystkie wymienione niżej rodzaje broni.

2. Myśliwska - (dla członków klubów strzeleckich, często używana do samobójstw)


Chyba raczej dla członków kół łowieckich. Ogólnie określenie mocno nieprecyzyjne, ponieważ broń myśliwska (i nie tylko myśliwska) może
  • Odpowiedz
@avltree: dzięki :) podział faktycznie nieprecyzyjny, tylko taki zarys przedstawiony na zajęciach. Jeśli chodzi o samobojstwa z broni myśliwskiej: ludzie odbierają sobie życie tym co mają dostępne. W Polsce broni jest mało i najpopularniejsze jest powieszenie. Statystycznie osoba posiadająca broń albo np. dostęp do substancji trujących częściej wybierze taką metodę.
  • Odpowiedz
@2ndEarlOfRochester: Dodam, że rana wlotowa z przylozenia do twardej powierzchni (np. czaszka) może mieć cechy wylotowej tj. pęknięcie krzyżowe skóry + jest większa, co łatwo może być podstawą do błędnego wnioskowania. Trzeba uważać : )
  • Odpowiedz