Wpis z mikrobloga

#narzednik #narzedzia #majsterkowanie

Rodzaje gniazd i odpowiadającym im końcówek do wkrętarek.

Ogólnie do wkrętarek używa się końcówek sześciokątnych o średnicy 1/4 cala czyli 6,3 mm. Końcówki mają standardową długość 25 mm, ale są też przedłużane od 50 do 170 mm.
Dobór końcówki zależy od wielkości śruby, materiału, w który wkręcamy i momentu obrotowego gwarantującego prawidłowe mocowanie (w uproszczeniu - maksymalnej siły potrzebnej do wkręcenia wkręta w materiał). Tym razem wdamy się troszkę w technikalia.
Przy zastosowaniach domowych i pół-profesjonalnych używa się najczęściej następujących typów końcówek dostosowanych do gniazda wkręta/śruby.

Poniżej wymienię te, które warto mieć w domu.

Ph czyli Phillips. Spotykana we wkrętach do drewna i cienkiej blachy. Skręcając ogrodzenie lub kręcą płyty gipsowe można natknąć się na ten typ gniazda. Również część śrub w komputerach ma gniazdo Ph.
Występuje w rozmiarach Ph1 do Ph5.
W codziennym użytkowaniu przydają się Ph1, Ph2, Ph3.
Dość tania i łatwa w produkcji, jednak przy wyższych momentach obrotowych (powyżej 90 Nm) końcówka lubi wyskakiwać z gniazda śruby.

Pz czli PoziDriv.
Rozmiary od Pz1 do Pz5.
W codziennym użytkowaniu przydają się Pz1, Pz2, Pz3.
Od Ph różnią go dodatkowe nacięcia, tworzące w gnieździe śruby ośmioramienny krzyżyk. Można dokręcać z większym momentem niż Ph. Świetnie sprawdza się przy materiałach o większej gęstości jak twarde drewno (dąb, buk, jesion), płyty meblowe, tworzywa sztuczne.
Ze względu na podobieństwo do Phillipsa często użytkownicy próbują wkręcać wkręty PoziDriv końcówkami Ph, co prowadzi do uszkodzenia gniazda i końcówki. Należy tego unikać.

Hex.
Imbus, hex, Allen key, Innensechskantschraube( ͡° ͜ʖ ͡°)
Śruby i wkręty z tym gniazdem są bardzo wytrzymałe, a przy ich dokręcaniu można użyć dużego momentu obrotowego. Końcówka świetnie siedzi w gnieździe. Rozmiar gniazda może być mniejszy niż średnica śruby. Same śruby często pełnią funkcję dekoracyjną.
Występują w rozmiarach od 0,7 do 46 mm.
W codziennym użytkowaniu przydają się rozmiary 1 do 10.
Spotykane w gotowych meblach, grzejnikach, komputerach, samochodach. Można je też kupić jako klucze ręczne w zestawach w rozmiarach od 1 do 10 mm.

Torx czyli popularna gwiazdka.
Zmora rozkręcaczy :) Drogie w produkcji. Ale ma zaletę, bo bit doskonale siedzi w gnieździe i pozwala na wielokrotne wkręcanie i wykręcanie tej samej śruby bez uszkodzenia gniazda. Może przenosić naprawdę duże momenty obrotowe przy dokręcaniu.
W rozmiarach od T1 do T90.
W codziennym użytkowaniu przydają się rozmiary od T1 do T25.
Śruby Torx są nieodłączną częścią komputerów i telefonów. Poza tym wiele specjalistycznych śrub ze stali szlachetnych ma właśnie gniazdo Torx. W akcie desperacji da się odkręcić Torxa płaskim śrubokrętem :)

Końcówka płaska.
Prawie wykopalisko archeologiczne. Bardzo łatwa w produkcji, niestety fatalnie znosząca dokręcanie mechaniczne. Najlepiej używać śrubokrętów. Spotykana w urządzeniach wyprodukowanych przed 1990 rokiem.

Końcówki najlepiej kupować w zestawach zawierających wszystkie wyżej wymienione rodzaje i jeszcze parę niewymienionych. Zasada jest prosta – im tańszy zestaw, tym mniej trwałe końcówki. Należy jednak pamiętać, że końcówki się zużywają. Nawet te najdroższe. Jeśli kręcicie sufit podwieszany w całym mieszkaniu, to może lepiej kupić 10 tańszych Ph2, niż 1 bardzo drogi.

Uchwyty do bitów.
Żeby wygodnie używać końcówki trzeba mieć do niej uchwyt. Najlepiej z magnesem w środku. Każdy bit ma na obwodzie podstawy, w połowie wysokości maleńkie nacięcia. A uchwyt ma w środku blaszkę, która wchodzi w te nacięcia. Dzięki temu, końcówka nie wypada z uchwytu. Droższe uchwyty mają specjalny pierścień blokujący i obrotową tuleję. Tuleja pozwala trzymać za uchwyt i jednocześnie wkręcać, bez niebezpieczeństwa zranienia dłoni użytkownika. Cena uchwytów waha się od 5 do 150 złotych za sztukę.
Występują też uchwyty z przekładnią kątową. Można dzięki temu dokręcać w miejscach mało dostępnych. Do kupienia od 20 do 110 zł.
Prawidłowo używane uchwyty praktycznie się nie zużywają. I tu najlepiej kupować te droższe. Rozsądna granica cenowa dla majsterkowicza to 40 zł za uchwyt z magnesem, blokadą i obrotową tuleją.

Ciekawostka.
Nazwa Phillips nie pochodzi od nazwy producenta elektroniki (pisanej przez jedno „l”), lecz od Phillips American Screw Company.

W następnym odcinku – o wiertłach, koronkach, chłodzeniu przy wierceniu różnych materiałów.
ElmetMarket - #narzednik #narzedzia #majsterkowanie

Rodzaje gniazd i odpowiadający...

źródło: comment_KnfL3t3CpOPRLYaqqbWWITBsY4Gl9vlv.jpg

Pobierz
  • 52