Wpis z mikrobloga

@Menypeny: W nawiasie napisane... trochę ironiczne, że pytasz biorąc pod uwagę kontekst ( )

@WujaAndzej: Jakieś obiektywne krtyteria porównawcze dobrze mieć. No chyba że wolisz sebiksiarskie "Polacy są najlepsi i #!$%@?!"

@stefciobrzucho: Ano ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@CherryWhite: Dobra dobra - Polacy nie są jacyś superszczęśliwi. Poza tym nie wiem, czy zamieniałbym się z np. szczerze uśmiechającymi się dziećmi
@bygsyti:

te drobiazgi nieźle korelują się z poziomem zamożności i ogólnym ogarnięciem narodów.


Naturalnie, kto by tam analizował takie czynniki jak chociażby geopolityka.

I nie mówcie że punkt czy dwa nie czynią różnicy


Ok, nie mówię - piszę. Jaranie się definiowanym na pierdyliard sposobów IQ to wiadomo co.

mit o genialnych Polakach w morzu Zachodniej głupoty


Pierwsze słyszę o takim micie, ale niech sobie upada.

@flauta:

Naturalnie, kto by tam analizował takie czynniki jak chociażby geopolityka.


Tak, wiem. Ilekroć wykazuje się, że w tym kraju są obiektywne problemy, to kończy się gadką o Chrystusie Narodów.

Ok, nie mówię - piszę. Jaranie się definiowanym na pierdyliard sposobów IQ to wiadomo co.


Ale chyba coś w nim jest. Vide "IQ and the Wealth of Nations"

Pierwsze słyszę o takim micie, ale niech sobie upada.


Słyszałem masę razy i
@genijuz:

Ale nie porównuj Norwegii do Polski, a Norwegię do Szwecji. Albo Norwegię do WB, albo Szwecję do WB...


Ale spakuj wszystkie kraje i dostrzeżesz zależność.

Argentyna ma tyle samo punktów co Polska, gdzie się lepiej żyje? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Według pkb na łba bardzo podobnie. Ogólnie, to Polska jest niesamowcie podobna do wielu krajów Ameryki Łacińskiej.

Żeby było jeszcze ciekawiej, okazuje się że zakładając tą
bygsyti - @genijuz:
Ale nie porównuj Norwegii do Polski, a Norwegię do Szwecji. Albo ...

źródło: comment_XiTV7mIPy1X073n2fPTwiBoFhfcXyM1q.jpg

Pobierz
@genijuz: No tak, bo to kwestia zdania a nie liczb. Powiedziałem Ci, że takich zależności raczej nie bada się wyrywkowo (jeśli się to robi, to jasno określa się metodologię). Bierze się całość dostępnych danych i się liczy. Dopasowanie jest? Jest.

A Turcja akurat to jest dowód potwierdzający, a nie obalający. Para Portugalia-Polska byłaby... gdyby pojedyncza para (z paruset możliwych) wystarczyła do odrzucenia całego modelu.
@bygsyti: Sensowniejsze jest porównanie krajów katolickich do protestanckich na przykład, gdzie różnica w poziomie życia jest znaczna, a tutaj Turcy mają IQ 89 z różnicą 7 punktów na korzyść Polski, przy trochę mniejszym poziomie życia u Turków, przy tym całkiem logiczne jest, że Niemcy z różnicą 3 punktów od Polski na ich korzyść mają O WIELE lepszy poziom życia od Polaków. Duża część bloku wschodniego przy większym IQ ma gorsze PKB
@bygsyti: Nie trafia do mnie argument, że różnice między Polską a Niemcami determinuje średnia punktów w teście na IQ, gdy ten test sam w sobie nie musi niczego oznaczać, a różnica oscyluje w przedziale dwóch, trzech punktów. Owszem, jest jak mówisz, tylko czemu mam z tego wyciągać jakiś wniosek? Wiesz, że mieszkańcy Prus wschodnich w zdecydowanej większości głosowali na Hitlera? Czy to może znaczyć, że protestantyzm wiązał się z sympatią do