Wpis z mikrobloga

@pszczelarz jak radzisz sobie z nastrojem rojowym? Od trzech dni załamanie pogody. Dwie rodziny w nastroju rojowym. Rodziny duże - na dwudziestu dwóch ramkach wielkopolskich (ul wlkp. 12 ramowy korposowy).
Planuję je osłabić zabierając po dwie ramki z czerwem krytym wraz z obsiadajacymi je pszczołami na rzecz słabszych rodzin. Jutro jak się ociepli mam zamiar zabrać im te ramki + przewietrzenie gniazda, usunięcie matecznikow i zmiana układu gniazda + dodanie węzy. Dobrze kombinuje? Wczoraj otworzyłem na maksa wyloty i inne wentylacje. Pasiekę mam w zasadzie od tego roku. W ubiegłym roku kupiłem i zazimowałem odkłady.

#pszczoly #pasieka #pszczola
  • 12
@pszczelarz: Przed załamaniem pogody dodałem półkorpus w węzą na kracie odgrodowej. Może zwyczajnie panikuję? Po czym poznajesz że rodzina jest w nastroju rojowym? Osłabić je zabierając im ramki z czerwem?
@ciapekm: u mnie nastrój nie występuje, bo robię dużo odkładów, a w każdym kolejnym roku z powodu powiększenia pasieki brakuje mi suszu, pszczoły dostają cały czas węzę i w nastrój nie wpadają
@pszczelarz: Również zamierzam zrobić sobie jeden/dwa odkłady w tym roku, jednak produkcję matek dopiero rozpocznę w tym tygodniu. Jeżeli od jajka do matki potrzeba 16 dni to kiedy odpalić odkłady żeby zbyt długo bez matki pszczoły nie siedziały? Nie mam innych matek i na razie nie zamierzam kupować.
@ciapekm: Idea ideą, ale jak nie masz matek to najlepiej kupić, zimowanie odkładów, które są o 3 tygodnie do przodu ma znacznie lepsze efekty... Niezwykle ważne jest, aby odkłady zrobić jak najwcześniej i żeby matki jak najszybciej zaczęły w nich czerwić. Będziesz czekać 3 tygodnie i okaże się, że matka z lotu nie wróci i odkład będzie spisany na straty...
@pszczelarz: No tak ale jak chciałbym wcześnie robić odkłady to i matki muszę mieć wcześniej. Kiedy zaczynasz produkcję matek? Nie chodzi mi oczywiście o datę a bardziej o warunki pogodowo/pożytkowe bo chyba to jest ważniejsze?
@ciapekm: W tym roku matki już produkuję od dobrych dwóch tygodni (i to powinienem szybciej zacząć, ale nie udało się), oczywiście na własny użytek, dopiero jak zaspokoję swoje potrzeby to nadmiar będę mógł ewentualnie odsprzedać (kolejka już jest spora). Tobie proponuję wejść choćby na Allegro i zamówić jakieś nieunasiennione, żeby budżetu nie naciągać, jest tam sporo tego. Ja obecnie opieram się na kraince Aga, bo bardzo mi pasuje ta pszczoła. Tobie
@pszczelarz: Dzięki kolego. Poukładałem sobie kilka rzeczy w głowie dzięki Twojej pomocy. W piątek będę miał matulę (krainkę) - jutro startuje z odkładem. Jestem podekscytowany pszczelarzeniem - non stop się uczę :)