Wpis z mikrobloga

Kosmopolityzm

− pogląd negujący wszelkie podziały kulturowo-polityczne i terytorialne. Zwolennicy kosmopolityzmu uważają za swoją ojczyznę nie jakiś kraj czy inny obszar, ale cały świat. Dążą oni do politycznej i społecznej jedności świata, wolnego od podziałów i konfliktów, stopionego w jedną masę ludzką. Tak sformułowana doktryna jest przeciwieństwem patriotyzmu, jak i nacjonalizmu.

"Jestem obywatelem świata", taka miała być odpowiedź Diogenesa na pytanie, gdzie jest jego kraj ojczysty. Od użytego w tym wyrażeniu greckiego słowa kosmopolites pochodzi wyraz kosmopolita. Sokrates miał powiedzieć podobnie, że należy nie do Aten ani do Grecji, lecz do świata. Kosmopolityzm propagowali stoicy. Seneka Młodszy w liście do Lucyliusza pisał, że cały świat jest jego ojczyzną (łac. patria mea totus hic mundus est).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmopolityzm

#kosmopolityzm #patriotyzm #nacjonalizm #poglady
  • 6
@plkwykop: kłociłabym się... przynależność do tego świata mnie jakoś nie cieszy w żadnym jego aspekcie, a więc czy nie czując się tego częścią mogę być obywatelem czegos czego nie uznaje za miejsce pochodzenia... czysto hipotetycznie rzecz biorąc....
@hurtwish: Oczywiście można co do szczegółów się kłócić, ale myślę, że właśnie główna idea kosmopolityzmu jest tak, że nie czujesz przywiązania do konkretnego miejsca. Świat tutaj nawet myślę nie znaczy konkretnie naszej Ziemi, ale cały Wszechświat.

PS A jeśli chodzi Ci o świat jakiś inny duchowy, to nawet tego nie rozpatruje, jesteś istotą rzeczywistą i należysz do świata rzeczywistego.