Wpis z mikrobloga

O tym, że serwis ten udostępnia niechciane, podejrzane oprogramowanie w ramach asystenta pobierania, wiedzą wszyscy już od dawna. Ich serwis - ich decyzja. Zrozumiałe jest, że chcą zarabiać czy choćby zrehabilitować koszty prowadzenia serwisu. Szkoda, że w taki #!$%@?ński sposób.

Od pewnego czasu zauważyłem jednak, że "Linki bezpośrednie" nie zawsze prowadzą - jakby mogło się wydawać - bezpośrednio do pliku umieszczonego przez producenta (na jego stronie lub np. sourceforge). Czasami składowane są w serwisie http://dpcdn-s10q.pl, którego nazwa sugeruje, że jest to serwer należący do dobreprogramy, na którym składują właśnie pliki (Dobre programy CDN).

Skoro jednak plik nie pochodzi od producenta, nie mamy ŻADNEJ pewności, że dobreprogramy nie dodali czegoś od siebie "w prezencie" dla użytkowników i dlatego nie polecam pobierania jakichkolwiek plików z tego serwisu.

Zdarzyło mi się już kiedyś, że pobierając plik właśnie z dpcdn, zablokował go program antywirusowy (ESET Smart Security - heurystyka, potencjalnie niepożądana aplikacja), zaś bezpośrednio ze strony producenta nie. Dzisiaj po raz kolejny chciałem pobrać plik, i tym razem po raz kolejny plik miał być ściągniety z dpcdn, ale okazało się, że... obrazek ;)

Pomyłki się oczywiście zdarzają, ale w tym serwisie radzę albo być bardzo ostrożny, albo najlepiej całkowicie go unikać. Są setki bezpieczniejszych i pewniejszych miejsc w internecie...
#dobreprogramy - choć raczej w tym wypadku #szkodliweprogramy byłoby właściwszą nazwą.
Clear - O tym, że serwis ten udostępnia niechciane, podejrzane oprogramowanie w ramac...

źródło: comment_5ivHx0WxSlht93hbw85HjRNjBFLH6F8w.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz