Wpis z mikrobloga

@Navari: dobry żart, ty wiesz że to będzie zmiana procesu technologicznego i te karty będą droższe ?(bo droższa ich produkcja jest ?) jestem prawie w 100% pewien że 1070 to będzie minimum 2k zł a 1080 3k o ile jeszcze nie więcej(tj 2.5k i 3.5k)
@reakcjanocnej: nie, nie spadną, będą takie same kwoty, tych pascali spadną za to po tak 6-9 miesiącach od ich premiery gdy z półek sklepowych znikną
@reakcjanocnej: dla przykładu na kartach amd jak to wyglądało w dniu premiery w mid-high karcie: @Navari:

hd 4850 - 2008.06 - 55 nm - około 550-600 zł w dniu premiery
hd 5850 - 2009.10 - 40 nm - około 1100 zł w dniu premiery
hd 6950 - 2010.12 - 40 nm - około 1200 zł w dniu premiery
hd 7950 - 2012.01 - 28 nm - około 2000 zł w
@reakcjanocnej: a no i w sumie bardziej bym właśnie liczył na amd i polarisa 10 którego pewnie najmocniejsza wersja to będzie wydajność gtx970/r9 390, może r9 390x a pewnie będzie z 200-300 zł tańszy od nich, lepsze możliwości oc i znacznie mniejszy pobór prądu, taką kartą amd może zwojować na rynku i w sumie byłoby to zajebiście sensowne posunięcie, niech sobie nvidia wydaje tego gtx 1070 z wydajnością o te 30-40%
@ediz4: czyli według ciebie inflacja wzrosła w ciągu 4 lat ponad dwurkotnie ? i co ? teraz też tak będzie może ? XD to wtedy odpowiednik hd 7950 powinien kosztował tak około 900$ ( ͡° ʖ̯ ͡°)
no oczywiście mówię o kosztach opracowania, pierwsza karty w nowym procesie będą drogie, i będzie to obstawiam 600$ za gtx 1070 i 800$ za gtx 1080 mniej więcej, ale po
@Jurigag: Nie mówię że inflacja jest jedynym czynnikiem. Jakiś tam procent to właśnie inflacja, jakiś procent to podatek od nowości. Prawdopodobnie będzie tak jak mówisz - nieco drożej niż obecne odpowiedniki w danym segmencie.
@ediz4: no jeśli o 50-60% kwoty odpowiedników to nieco drożej no to spoko, chociaż osobiście nie wiem czy w ogóle będzie jakikolwiek skok wydajnościowy, może dlatego amd nie ma zamiaru wydawać jakiegoś segmentu high na razie bo po prostu nie ma takiej potrzeby i wydaje mi się to sensowne, bo koszt takiej karty w high czy tam mid-high będzie po prostu za duży i mało kto sobie na nią pozwoli
@ediz4: chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem - odpowiednik 390, ale nie wydajnościowo tylko numerkowy - będzie kosztował 50% więcej, ale zapewni wydajność o 30-40 % lepszą, przynajmniej o ile zachowa się tendencja z poprzednich lat, tylko właśnie tutaj pytanie czy będzie zapewniała, czy zachowana zostanie tendencja z poprzednich lat czy wyłożą na to kija producenci i po prostu zrobią te same układy w niższym procesie, a tak plotki wyglądają że
@Jurigag: Ja mówię o wydajnościowym - karta nieco lepsza lub o podobnej wydajności ale w mniejszym procesie będzie nieco droższa. Przynajmniej tak będzie przy premierze.

czy zachowana zostanie tendencja z poprzednich lat czy wyłożą na to kija producenci i po prostu zrobią te same układy w niższym procesie, a tak plotki wyglądają że tak ma być i skok wydajności to pewnie będzie góra 15%...

No ja właśnie sądzę że tak właśnie
@ediz4: no tak, wtedy to całe moje #!$%@? jest o kant dupy i rzekłbym że odpowiedniki wydajnościowe będą imho tańsze niż aktualne karty - bo czemu miałby ktoś zmieniać je na nowe karty ? bo co ? mniejszy pobór prądu czy lepsze oc i tyle ? bez sensu :P odpowiedniki wydajnościowe przy zmianie procesu były tańsze niż ich odpowiedniki z poprzedniego procesu w dniu premiery:

hd 4850 a hd 5750 -
@Jurigag:

no tak, wtedy to całe moje #!$%@? jest o kant dupy i rzekłbym że odpowiedniki wydajnościowe będą imho tańsze niż aktualne karty - bo czemu miałby ktoś zmieniać je na nowe karty ? bo co ? mniejszy pobór prądu czy lepsze oc i tyle ?...

Marketing, nowe ficzery,podrzucenie sterowników zmniejszających wydajność starszych kart

tylko tutaj właśnie biorę pod uwagę że zachowywany ten wzrost wydajności na zasadzie nowy w nowym procesie
@ediz4: no pewnie teraz tak będzie że będzie 10-15% w odpowiednikach zamiast 30-40% i tyle, ale w takim razie po co zmiana procesu jak tyle to było w 7xx a 9xx czyli w tym samym procesie xD przecież to jest nielogiczne, w teorii w takim razie takie 10-15% w nowym procesie to powinna być karta z mid, a nie w high xD jak umieszczą takie karty w high i dadzą je
@Jurigag: Mniejszy proces (więcej chipów z wafla, wyższa marża na sztuce) szybciej zwróci się koszt projektu. Druga sprawa - niższy pobór prądu to mniej skomplikowany projekt samej karty, tańszy układ chłodzenia. Ale to już sprawa dla samego producenta.