Wpis z mikrobloga

Dobry Wieczór Mirki,

Niestety stałem się ofiarą ransomware/malware Cerber, które zaszyfrowała mi wszystkie pliki na dyskach komputera i dysku zewnętrznym (akurat był podłączony). Czy byłby ktoś w stanie mi przedstawić jakiś sposób by usunąć (możliwe że już jest usunięte, bo renistalowałem parę razy windowsa - tym sposobem z Windows 10) i - co najważniejsze - odzyskać zaszyfrowane pliki? Bardzo mi zależy na odzyskaniu plików i to jak najszybciej. Ewentualnie, jeśli procedura jest zbyt skomplikowana dla typowego użytkownika to czy jest możliwe by w jakimś punkcie serwisowym mi to szybko naprawili? Profilaktycznie wołam @naprawalaptopow z prośbą o pomoc.

#pomocy #it #komputery #software #malware #ransomware #cerber #programowanie
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@Jurigag: no niestety, nie jestem informatykiem 15k za tydzień, tylko zwykłym użytkownikiem który przekombinował. Czyli wychodzi na to że jeśli jakimś cudem nie dopasuje się klucza do odszyfrowanaia to mogę się pożegnać z plikami?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kajakiem_przez_Tybet: No, gdybym wiedział to by pewnie tego tematu tutaj nie było :P miałem raczej na myśli czy to jest jedyna możliwość, czy istnieje jakiś inny sposób. Bo niby ten 1% szansy istnieje..
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kajakiem_przez_Tybet: ten 1% szansy raczej wynikał z tego że w kodzie wirusa będzie błąd i może uda się coś zrobić, bo w to że twórca da mi klucz deszyfrujacy to raczej nie wierzę czyli tzw. Honor Among Thieves :P no cóż, moja głupota tylko i wyłącznie i teraz mam nauczkę, chyba na zawsze ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jurigag: backupy to ja potrafię robić, problem leży w tym, że akurat w momencie infekcji miałem podłączony dysk zewnętrzny... a ten NAJWAŻNIEJSZE dane to na szczęście wrzuciłem do chmury. Teraz po prostu pokusze się o wydanie kasy na abonament w Google drive i będę bezpieczny.. chyba że Google upadnie na co raczej jest mała szansa.
  • Odpowiedz
@Fenol: Jeśli to jest szyfrowanie asymetryczne to praktycznie nic nie możesz, jeśli jest to jakiś symetryczny klucz to musi być zapisany w wirusie (w sensie w kodzie programu) jeśli zreversujesz ten proces możesz otrzymać klucz, jednak wątpię by autor był tak głupi. Możesz zapłacić twórcy tego "czegoś", z tego co wiem to dość popularna praktyka. Wydaję mi się, że raczej poda ci prawdziwy klucz. Dlaczego? Otóż gdy zapłacisz i właśnie
  • Odpowiedz