Wpis z mikrobloga

@saldatoreafilo: Dziękuję za profesjonalną pomoc. Spoina jest 1/2 V. Z tym się zgodzę. Środnik belki ma 12mm, widocznie żebro po lewej ma grubość 10mm, do czego niestety nie udało mi się dojść.

Generalnie rzecz biorąc ja tej spoiny nie chcę ruszać, muszę sprawdzić jej nośność. Spoiny czołowe 1/2V wymiaruje się jak pachwinowe, z tego co kojarzę. 8mm/2^0.5 = 5.65mm. W obliczeniach przyjmę zatem szóstkę pachwinową jednostronną.

Zgodzisz się ze mną?
@brakujaca_klepka: nie, spoiny oblicza się do grubości cieńszego materiału, jeśli dwustronna pachwina to połowa grubości, jeśli jednostronna to 0,7 grubości (cieńszego) materiału. Grubsza spoina pogarsza wytrzymałość. W przypadku tej spoiny V jej wytrzymałość wynosi tyle co cieńszy materiał. Ta spoina ma 10mm bo 8mm faza plus 2mm próg na przetop i taka jest też grubość blachy
@saldatoreafilo: Zgadzam się z Tobą. Spójrz proszę na poniższy rysunek, generalnie nośność plastyczna przy ścinaniu, kawałka blachy o grubości 10mm i wysokości 1000mm wynosi h*t*f.y/3^0.5. Wychodzi koło 1356kN dla stali S235JR. Jest to zgodne z typowymi obliczeniami na ścinanie jak dla spoiny pachwinowej a=5mm jednostronnej, przy naprężeniach jak dla Tau równoległego.

Dziękuję za rozjaśnienie tematu.

Mam nadzieję, że polecasz się na przyszłość?

Jesteś technologiem? Jeśli można?
b.....a - @saldatoreafilo: Zgadzam się z Tobą. Spójrz proszę na poniższy rysunek, gen...

źródło: comment_THHFbESTe3bnn8IqMCLClC4ERNitOCcl.jpg

Pobierz
@saldatoreafilo: Zgadzam się z Tobą. Zmierzam do tego, że spoina 1/2 V na pełen przetop, gdzie zostawiamy 2mm na próg na przetop, jest specjalnym przypadkiem spoiny 1/2 Y na full i można ją obliczeniowo potraktować tak samo.

Fajne AMA, musze ję przeczytać.
@brakujaca_klepka: zakładam że chodzi o takie połączenie jak pierwsze z góry, 2mm próg, jednostronne fazowanie 8mm, 2mm próg. Root to przetop czyli pełna kontynuacja grubości materiału. Może to też być spoina na Y czyli dołożone na styk i na wtopienie, ten stary rysunek nie zawiera tej informacji. Powinno to wyglądać tak:
Tu mamy wyraźnie zaznaczone że jest to V (aktualne moje zlecenie)
saldatoreafilo - @brakujaca_klepka: zakładam że chodzi o takie połączenie jak pierwsz...

źródło: comment_OawRLkjizjseTLInqYBCauvqzg6V0R3p.jpg

Pobierz
@saldatoreafilo: Dokładnie o takie spoiny mi chodziło jak wspomniałeś wyżej.

Nie będziesz miał nic przeciwko jak w przyszłosci podpytam Cię o to i o owo? Generalnie projektuję niemałe konstrukcje stalowe i nie będę ukrywał, że byłoby to cenne mieć kogo podpytać o różne rzeczy w przyszłości.

Niestety jak się siedzi w biurze i nie ma warsztatu pod ręką to różne głupie rzeczy można wymyślić.

Co teraz spawasz?