Wpis z mikrobloga

Hej, nie wiecie czy jest przerzutnik JK lub RS, działający na napięcia różnicowe [np. -15V do 15V]? Potrzebuję przełączać go na dużych odległościach. W sensie jeden oddalony od drugiego nawet 50m. W takiej sytuacji najlepiej by było, żeby -X Volt do X Volt to był stan nieustalony. Częstotliwość zmiany sygnału CLK na kablu to MAX 20k. Chodź pewnie będzie 1k a i mniej było by w porządku.

W zakresie 0-20V znalazłem taki http://electropark.pl/attachment.php?id_attachment=1340.

I czy to w ogóle dobry pomysł?

#elektronika #naukaelektroniki #pytanie
  • 6
@xaoc: No to potrzebujesz normalnych układów z bramkami w standardzie TTL i układ konwertera z TTL na RS232, tam masz zakres -15 +15V. Z drugiej strony o ile nie potrzebujesz dużych szybkości przełączania to nie sądzę by nawet na te 50m były problemy z normalnym TTL-em.
@TheDuck: To musi być niezawodne. Odległość 50m jest pomiędzy dwoma przerzutnikami a może ich być i 128 ( ͡º ͜ʖ͡º).
Więc chcę się wzorować na RS485 bo on pozwala przesyłać informację na 1,2km.
Tak szybkości przełączanie nie muszą być duże.
Z kolei układy mają być jak najmniejsze i jak najprostsze (żeby nie miało się co psuć).
@xaoc: Właśnie dlatego zasugerowałem że jeżeli prędkości nie muszą być duże to sam ttl powinien wystarczyć, jeżeli co 50m masz przerzutnik zasilany z 5V to masz odnowienie się sygnału i odległość liczy się od nowa. Przy 1kHz nie powinno być problemów nawet na taką odległość. Jak zamierzasz to zasilać? Nawet jeżeli zastosujesz przerzutnik który pracuje w tym standardzie to zasilanie będzie bardziej skomplikowane dla +-15V niż dla pojedynczego napięcia 5V. No
@TheDuck: Wszystko z jednego miejsca. Generalnie będzie szła skrętka z centralki a przerzutnik po prostu wybiera urządzenie na linii.

I właśnie obawiam się, że nie będzie istnieć gotowe rozwiązanie tego typu. Myślisz, że mogło by to zadziałać z przerzutnikiem który podałem u góry?