Wpis z mikrobloga

@zoltybalonik: te czasy były skopane. Uwielbiam mówienie niektórych jak to było kiedyś, zdrowe powietrze, ludzie kapali sie w jeziorach i jedli wszystko eko. Problem w tym, że dziś jak umrze dziecko które ma się urodzić albo dopiero się urodziło to tragedia wtedy była to bardzo przykra powszechność
@zoltybalonik: ciekawe zdjęcie, wiesz może skąd pochodzi (pra)babcia? takie czepce jaki ona ma, noszono najcześciej w rejonach poznania, kurpi białych, lubuskiego, opoczna, piotrkowa, wielunia. nie widać dokładnie jaki to materiał stąd rozstrzał :) w sumie jest zawiązany na kokardę, więc to może zmniejszyć obszar, ale już nie mam siły żeby szukać :) jak chcesz to mogę jutro.
@gjk_: Nie mam pojęcia. Mama słabo zna swoją rodzinę, ale zarówno ona jak i jej rodzice pochodzili z Łodzi. Pewnie, że bym chciała ;) Swoją drogą ciekawe, że akurat po chuście można to sprawdzić.
@zoltybalonik: wiesz co, no nie chcę zadawać kłamu Twojej mamie, ale świecki zakon (bo o to tu chodzi, tak? wiesz może gdzie to było, albo który to był zakon - karmelici, franciszkanie, dominikanie?) owszem, mógł wymagać jakichś nakryć głowy od kobiet posługujących, ale to jest zdjęcie rodzinne. to jeden, a dwa - moją wątpliwość wzbudza to, że jest to czepiec zdobiony i zawiązany na kokardkę pod brodą. widać, że ma specyficzne
@gjk_: Tak, chodzi o zakon świecki, ale nie mam pojęcia jaki. Dziękuję Ci bardzo za te informacje. Mama wcześnie straciła ojca i mało zna jego rodzinę, nie wspominając już o historii. Zgadza się, są podobne. Koło babci siedzi jej córka z mężem, a za nimi stoją ich dzieci i zięć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@zoltybalonik: ok, postaram się jeszcze wieczorem podać Ci mniejszy zakres stron z których mógł (ale nie musiał) pochodzić taki czepiec. wtedy możesz użyć wyszukać nazwisko i okolicę - tu przyda Ci się jakaś mapa z 1850-1900, żeby wiedzieć jakie to województwo czy cośtam (albo ogólnie genealogii imię+nazwisko z tamtej okolicy) i może wpadniesz na coś ciekawego. jeszcze lepiej jak znasz nazwisko panieńskie prapraprababci - będzie Ci łatwiej jeśli jest jakieś nietypowe
@zoltybalonik: ok, ja stawiam na dwie opcje przede wszstkim. pierwsza to "styl" drobnoszlachecki przeniesiony później do miast i uzywany przez niektóre kobiety. druga opcja na którą stawiam to piotrków lub okolice piotrkowa. pozostałe są zbliżone, albo dla kontrastu.

wystarczyło pobawić się zdjęciem i wydaje mi się, że czepiec rzeczywiście jest zdobiony (widać na zdjęciu), możliwe że był to gruby tiul, ale jego nieprzezroczystość może wskazywać na to, że to był materiał
Pobierz gjk_ - @zoltybalonik: ok, ja stawiam na dwie opcje przede wszstkim. pierwsza to "styl...
źródło: comment_ORVTM9vf1S2qecItzkZ30QhtUp7XSz1M.jpg