Wpis z mikrobloga

Mirki za każdym razem kisnę z tego obrazka, czy ktoś naprawdę wierzy w te brednie? Czy istnieje osoba która uważa że Polska była czymś innym niż zlepkiem plemion o odrębnych kultura, językach i polityce?

I to jest najgorsze, nie raz spotkałem się już z ludźmi tego typu którzy tak właśnie myślą, swoją wiedzę opierają jedynie na tym właśnie obrazku, nie ma nigdzie nawet na portalach typu "kresy.pl" czy innych piorących mózg narodowych bredniach informacji o tym że takie państwo istniało. Szczególnie że na terenach na prawo powstawały już silne armie które nie tolerowały by jakichkolwiek sąsiadów tego typu.

Ludzie Ci uważają że coś musiało istnieć, że jak to żyli ludzie bez państwa? A tak to że jeszcze w 16 wieku mało kto poczuwał się w roli obywatela danego państwa i oprócz ludzi z wyższych sfer nikt nawet nie mówił że jest jakimkolwiek obywatelem, ważniejsze było wtedy z jakiego miasta się pochodziło i komu się służyło niż to z jakiego państwa się wywodzisz, często nawet języki używane przez mieszkańców tych państw (a raczej ludzi którzy po prostu mieszkali na terenach zajmowanych przez władcę danego państwa) były odmienne.

Kiedy ktoś mówi mi o "Wielkiej Lechii" czy jak to oni tam nazywają to zadaje z reguły proste pytanie "Gdzie była stolica?" i cisza (choć z reguły ciszę zastępują wyzwiska). Pytań które są w stanie podważyć to wszystko jest mnóstwo - dowodów jest zero.

Wniosek jest prosty, ktoś kto stworzył tą mapę zorganizował najlepszą zarzutkę na idiotów jaką widziałem tworząc pseudo kraj z zbitki dzikich plemion i nadając im miano "Wielkiej Lechii protoplasty Wielkiej Polski".

Wiem mirki że dla was jest to dość oczywiste (choć dla niektórych niekoniecznie) i że pojawią się komentarze typu "No shit sherlock", ale krew mnie zalewa gdy widzę na facebooku czy innych portalach ludzi wierzących w te brednie.

#historia #bekaznarodowcow #bekazprawakow #narodowydebilizm #zarzutka
CoJaToNieTY - Mirki za każdym razem kisnę z tego obrazka, czy ktoś naprawdę wierzy w ...

źródło: comment_gS15c5PqqgLrCFOrbHPJqoHDYuT5qLQz.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
@CoJaToNieTY: Dosc powiedziec, ze znakomita wiekszosc ludzi w sredniowieczu nie wychodzila poza 20km okreg swojego miejsca zamieszkania przez cale swoje marne zycie. A jesli szli na wojne to nie z patriotycznych pobudek tylko dlatego ze pan im kazal albo za obietnice niezlych zyskow
  • Odpowiedz
@CoJaToNieTY: powyjebywałem ze znajomych na fb wszystkich, którzy wierzą w te brednie (oraz w to, że niby Lengyeloszag po węgiersku to Kraj Panów-Aniołów). Hejt jaki poleciał w moją stronę po tym był nie do opisania, ale mam spokój od znajomych-debili przynajmniej w internecie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@CoJaToNieTY: Tak jak mowisz, wiekszosc zle rozumuje te mapke. Moglobyc cos podobnego i dawny wladca moscil sobie prawo do calej slowianszczyzny po prostu. Kiedys czytalem jakas fiszke z ksiag inyjskich, w ktorych jest wzmianka o wielkiej krainie Lechii, ktora to miala swoja stolice w okolicach Wawelu.
  • Odpowiedz
@CoJaToNieTY: oczywiście z tym lechistanem to brednie xD jednak dla mnie prawdą jest autochtonizm słowian na ziemiach na wschód od Łaby a no i też nie uważam ,żebysmy przed 966 mieszkali na drzewach...
mieliśmy pewnie jakieś drewniane grody coś jak biskupin jednak nie przetrwały bo nie miały prawa przetrwać.
  • Odpowiedz
@CoJaToNieTY: znalazłem takie coś:http://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1151
"Wybrali się następnie Filistyni, aby rozbić obóz w Judzie, najazdy zaś swoje rozciągnęli aż do Lechi"
"Gdy tak znalazł się w Lechi, Filistyni krzycząc w triumfie wyszli naprzeciw niego"

Nie oceniam, nie popieram, nie neguje podaje sam cytat, co do @Heninger @ZasilaczKomputerowy @Wloczykij2 nazwa lechii mogła być po prostu nazwą teranów na których mieszkali słowianie którzy w żaden sposób nie byli zcentralizowanii w jedno państwo, każdy
  • Odpowiedz
@Prokosz: uważam podobnie^^^
jak dla mnie niemożliwym jest to ,żeby nagle po 966 słowianie stali się najludniejszą grupą etniczną europy
oni od setek lat żyli na terenach zaznaczonych na mapie byli połączeni w mniejsze lub większe plemiona i mieszkali w grodach, lub innych drewnianych osadach, później po wkroczeniu hunów i innych akcjach na bałkanach słowianie południowi i północni zostali rozdzieleni a słowianie za odrą czyli serbołużyczanie zasymilowali się z germanami.
Te
  • Odpowiedz
@CoJaToNieTY: To, że coś na tych terenach istaniało, zanim pojawili się chrześcijanie, jest pewne. Nie była to "Wielka Lechia", (w ix w. na wschod od Bugu, to się Rurykowicze bawili) ale coś było. Swiadcza o tym chociazby to, że grody (Poznań, Gniezno, Giecz)były zbyt rozwiniete, jak na wybudowane w 2. połowie X w(wtedy je prawdopodobnie mocno rozbudowano, za pomocą surowcow zdobytych w podbojach, ale na 90% istniały wcześniej) . Do tego
FrauWolf - @CoJaToNieTY: To, że coś na tych terenach istaniało, zanim pojawili się ch...

źródło: comment_Vkobzgo1xZmTxsdL3lYjmlnlkvt4ciKl.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@FrauWolf: Gród w Poznaniu został spalony, a później rozbudowany w latach 40., tak samo w tym czasie powstał gród w Gnieźnie, co zwykle tłumaczy się procesem gwałtownego tworzenia się państwa polańskiego przez podbój sąsiednich plemion i utworzenia scentralizowanej monarchii książęcej na fundamencie poprzedniej „demokracji wojennej”.
  • Odpowiedz
@FrauWolf: Najstarszym grodem z wymienionych był Giecz. Ostatnio były robione badania dendrochronologiczne z których wynikło to że pierwsze wały obronne powstały w 865 roku.
  • Odpowiedz
@znor1006: Nie rozumiem Cie, w ktorym momencie napialem jakies brednie straszne.

Przeciez nie twierdze, ze bylo inmperium lechickie i jego wladca. Po prosty, bylo sporo plemion i grodow na slowianszczyznie, ktore mogly dzialac na zasadzie panstw miast jak w grecji, tylko, ze otoczone byly przez ogromne puszcze.

O Wawelu to nie chodzi o stolice w dzisiejszym tego slowa rozumieniu, a bardziej jako miejsce swiete, gdzie tak jak plemiona nordyckie mialy swoje
  • Odpowiedz