Wpis z mikrobloga

Ostatnio w dyskusji usłyszałem pewną tezę, że nawet jakby w Polsce pojawił się jakiś nowy punkt widzenia, nowa teoria społeczna, wybitny intelektualista to zostałby niezauważony z powodu peryferyjnego kompleksu polaków. I jak każdy polak musiałby zostać zauważony za naszą zachodnią granicą. I teraz moje pytanie, czy znacie jakiś polskich współczesnych najlepiej żyjących myślicieli, socjologów, filozofów, różnej maści badaczy których uważacie za wybitne w skali Europy osobistości?

#4konserwy #neuropa #filozofia #socjologia
  • 13
@urs6: Ja nie odniosłem takiego wrażenia. On jest po prostu teoretykiem politycznym, który tworzy pewien koncept i ideał ładu społecznego, to samo robił Locke, Monteskiusz, Mill, Rawls czy Nozick. Od realizowania takich koncepcji są już partie polityczne, jego zadaniem jest jedynie stworzenie spójnej teorii, która mogłaby posłużyć jako cel do którego warto dążyć, a która sama może być oparta na pewnych dogmatycznych założeniach (chociażby w przypadku liberalizmu jest to antropologia liberalnej
@urs6: Obawiam się, że taka nowa teoria społeczna jakiegoś wybitnego intelektualisty mogłaby nawet na świecie zostać niezauważona, albo zbagatelizowana. Kto wie ilu już takich było.