Wpis z mikrobloga

Słuchając dziś informacji o #zamach w Brukseli, w szczególności o terroryście, który wysadził się w metrze, przypomniał mi się fragment pewnej książki. Było w niej opisane jakie oznaki wskazują, że mamy do czynienia z zamachowcem. Może w tych ciężkich czasach przyda się taka wiedza. #terroryzm #ksiazki

Zamachowców-samobójców łatwo poznać. Zdradzają ich różne oznaki.[...] Izraelski kontrwywiad sporządził specjalny instruktaż. Mówią tam, czego wypatrywać. Na podstawie obserwacji oraz badań psychologicznych sporządzili listę behawioralnych wskazówek. [...] Lista miała dwanaście punktów, jeśli podejrzany był mężczyzną. Jedenaście, jeśli był kobietą. Dodatkowy „męski” punkt dotyczył ogolonych policzków. Mężczyźni golą przed zamachem brody. Pomaga im to wtopić się w tłum. W rezultacie mają bledszą dolną połowę twarzy, ponieważ do niedawna nie była wystawiona na słońce. [...] Pierwszy był dość oczywisty: nieodpowiedni strój. Pasy z materiałami wybuchowymi są stale udoskonalane [...] Jedynym praktycznym sposobem, żeby to zamaskować jest obszerne ubranie [...] W drugim punkcie mówi się o chodzie przypominającym robota. [...] Zamachowcy stąpają jak roboty nie dlatego, że wpadają w ekstazę na myśl o rychłym męczeństwie, lecz ponieważ nie nawykli do dźwigania dodatkowych czterdziestu funtów zawieszonych na wrzynających im się w ramiona pasach [...] Punkty od trzeciego do szóstego są wariacjami na jeden temat. Dotyczą drażliwości, pocenia się, tików oraz nerwowego zachowania.[...] Z tego względu zwróciłem na punkt siódmy: oddech. Kobieta dyszała cicho i w kontrolowany sposób. Wdech, wydech, wdech, wydech.[...] Punkt ósmy: zamachowcy-samobójcy, któ®zy mają zamiar się wysadzić, patrzą wprost przed siebie.[...] Punkt dziewiąty: odmawianie pod nosem modlitwy. Do tej pory wszystkie znane ataki były inspirowane albo uzasadniane względami religijnymi, prawie wyłącznie względami islamu, a muzłumanie przywykli do tego, by publicznie się modlić.[...] Punkt dziesiąty: duża torba. Dynamit jest stabilnym materiałem wybuchowym, póki jest świeży. Nie wybucha przypadkiem. Trzeba go zdetonować przy użyciu zapalników.[...] Punkt jedenasty: ręce schowane w torbie.
  • 6
@bianco86: hmm, a w sytuacji zauważenia podejrzanego typa najlepiej cicho nawiać i poświecić resztę pasażerów np., bo chyba zwrócenie gościowi uwagi ze moze byc terrorysta nie byloby zbyt dobrym pomysłem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)