Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanie bo mi się wczoraj cuda porobiły z debianem. Jak skutecznie usuwać daną paczkę np. gnome-desktop-environment  wraz z jej zależnościami? Wczoraj próbowałem w taki sposób: apt --purge remove gnome-desktop-env*. Usunęło mi tylko ten pakiet, inne śmieci zostały np. programy gnome. apt autoremove nie usunęło nic więcej. Więc zajrzałem do wiki debiana, znalazłem sposób: apt purge dpkg --get-selections | grep gnome | cut -f 1, nie przeczytałem jakie pakiety będą usuwane i zaakceptowałem(przyzwyczajenia z windowsa). Reboot i nastała ciemność. Wywaliło mi wszystkie środowiska graficzne wraz z menadżerami logowania... mate, cinnamon, gnome, dodatkowo programy niezależne od tych środowisk (steam, iceweasel, chromium). Co zrobiłem źle?

I jeszcze jedna sprawa przy okazji, gnome zamulało mi jak stara kur*^2@^, cinnamon też. Jedynie mate i kde działa u mnie płynnie. Niestety brakowało pewnych programów w kde-plasma-desktop(ustawienia drukarek, brak apletu sieci itp), doinstalowałem paczke kde-standard, niestety po tej paczce zużycie pamięci z 550 MB ram wskoczyło na grubo ponad 1 GB. apt-get --purge remove kde-standard... i to samo co wyżej. Wywaliło paczkę, a zależności zostały. Z tego co pamiętam kiedyś nie miałem takich problemów z odinstalowywaniem. Używam debiana unstable. Coś się pozmieniało w debianie, że przestałem ogarniać?

Jak poprawnie usuwać pakiety?

#linux #debian #gnome
  • 8
@skinek: Tak sie stalo bo wlasnie kazales mu usunac wszystko co mialo z gnome chocby najmniejsza wspolna rzecz. Tak sie nie robi, musisz patrzec co usuwasz a najlepiej robic to recznie cegielka po cegielce.
@skinek: apt remove && apt autoremove (lub aptitude remove) usuwa wskazaną paczkę, jej zainstalowane automatycznie zależności, które nie są zależnościami innych programów nieprzeznaczonych do usunięcia oraz programy, do których usuwana paczka jest zależnością. Jeśli usunięcie gnome-desktop-env* nie usunęło Ci wszystkiego co byś chciał, to znaczy, że są te pakiety potrzebne gdzie indziej.

Możesz np. ręcznie rozkazać usunięcie wszystkich zależności, po prostu przeklejając te, na których Ci nie zależy z wyniku
@lukasz1985m: :D

Ogólnie to sposób wydawania paczek w debianie jest jakiś dziwny, niezrozumiały dla mnie. Chcesz zainstalować środowisko, wybierasz pakiet podstawowy(bez śmieciowych programów takich jak open office, jakiś dragon player itd.) i okazuje się, że tak podstawowych rzeczy jak np applet sieci, ustawienia drukowania itp. brakuje. Masz dwa wyjścia, zainstalować pełny pakiet z dodatkowymi programami, albo grzebać i doinstalowywać potrzebne pakiety ręcznie... Dla mnie to jest jakaś pomyłka. Tak ważne elementy
Chcesz zainstalować środowisko, wybierasz pakiet podstawowy(bez śmieciowych programów takich jak open office, jakiś dragon player itd.) i okazuje się, że tak podstawowych rzeczy jak np applet sieci, ustawienia drukowania itp. brakuje


@skinek: jaki to pakiet? gnome-core?