Wpis z mikrobloga

@pavlusiek: Nietzschego na pewno nigdy ci nie odradzę.

Jednak po przeczytaniu Tako rzecze Zaratustra raczej nie przyswoisz sobie wiedzy o filozofii europejskiej jako takiej. Nietzszche miał w sobie nawet trochę z antyfilozofa (choć bez przesady).
Ogólnie ja mam do tej książki niesamowity sentyment, to była pierwsza rzecz jaka wpadła mi do ręki z ogólnie pojmowanej filozofii. Jednak po tej przygodzie polecam sięgnąć po jakąś historię filozofii. Na przykład Tatarkiewicza (cienka i
  • Odpowiedz
@Kampala: właśnie jestem trochę w kropce bo chce dowiedzieć się czegoś więcej ale nie chcę przyswajać historii filozofii tylko uczyć się filozofii, poznawać ją. Czyli Tatarkiewicz na początek?
  • Odpowiedz
@pavlusiek: Nie zaczynaj od Tatarkiewicza! Tzn. traktuj go jako pomoc, ale nie jako źródło wiedzy. Żeby poznać filozofów trzeba ich czytać. Zacznij od Platona, a potem weź się za Arystotelesa. Bez tej dwójki nie sposób zrozumieć filozofii.
  • Odpowiedz
@pavlusiek: Zależy ile masz czasu. Niektóre historie filozofii przerabiają starożytność w dwukrotnie większej objętości niż Tatarkiewicz poświęca na całą swoją Historię (tak jest z Historią filozofii Coplestone'a).
Tatarkiewicza przeczytać można w dwa lub trzy tygodnie, więc to nie jest decyzja na całe życie. Po tym powinieneś mieć na tyle duże rozeznanie, żeby wiedzieć czym się zająć. Czy wolisz poczytać o wariabilizmie Heraklita, epistemologii Locke'a czy może jednak razem z Nietzschem odkrywać
  • Odpowiedz
@pavlusiek: O! Wiem co będzie dla Ciebie idealne. "Mała historia filozofii" Höffego. Na końcu każdego rozdziału masz wskazówki co do lektur. Jeśli faktycznie je wszystkie przeczytasz, to uzyskasz nienajgorszą orientację w filozofii.
  • Odpowiedz
@Kampala: Uczestniczyłem dzisiaj w spotkaniu z prof. Jerzym Stelmachem i prof. Hellerem. Tematem był Resentyment jako źródło przekonań normatywnych. Fascynująca wydała mi się idea tworzenia czy identyfikowania takich konstruktów jak resentyment w celu badania i opisywania zachowań. Teraz chciałbym poznać nowe narzędzia, może nawet całe ich systemy które będą pokazywać mi rzeczywistość w taki podobny sposób. Z filozofii potrafię rzucić kilkoma nazwiskami i jakimiś głównymi założeniami ale nigdy nie patrzyłem na
  • Odpowiedz
@pavlusiek: Resentyment ogólnie wprowadził Nietzsche w Z genealogii moralności, ale tutaj, jak podejrzewam, dyskutowane było bardziej psychologiczne znaczenie terminu, prawda?
  • Odpowiedz
@pavlusiek: prof. Heller robi świetną robotę z popularyzacją nauki, filozofii, psychologii i innych mądrych rzeczy w internecie, jako kanał copernicuscollege.pl i kanał Copernicus Center na youtube.
No, a wracając do tematu, to nie wiem co jeszcze napisać. Powiedziałem ci jak ja to widzę, inni niekoniecznie się zgadzają, więc masz nad czym myśleć ;). Dodam tylko, że nie jestem jakimś wielkim autorytetem w filozofii, tyle tylko że podzieliłem się własnymi doświadczeniami.
  • Odpowiedz
@Kampala:

prof. Heller robi świetną robotę z popularyzacją nauki, filozofii, psychologii i innych mądrych rzeczy w internecie

Dodam tylko, że nie jestem jakimś wielkim autorytetem w filozofii


Ulżyło mi.
  • Odpowiedz
@pavlusiek: Również polecam Nietzsche i Zaratustre na początek. Ludzie przeważnie bardzo dzwinie (dla mnie personalnie) interpretują go. Bardzo Ci polecam określenie swojego własnego tępa, podążając od autora do autora - alternatywą,dla mnie gorszą, jest korzystanie z sylabusów uniwersyteckich. Z klasyków polecę dialogi platońskie, sokratesa, kartezjusza. Zgooglować też możesz "Thomas Hobbes" i "Jean-Jacques Rousseau".

Przykładam się też do opini @Kampala , Heller może Cię zainteresować ma bardzo przystępny język.
  • Odpowiedz