Wpis z mikrobloga

Posiadaczom procesorów Skylake, którzy kupili komputery jakieś 2-3 miesiące temu i dawniej radzę sprawdzić czy nie ma dostępnej nowej aktualizacji BIOSa.

Jeśli kupiliście płyty główne jakiś czas temu to jest prawdopodobne, że wciąż macie wersję wymuszającą ustawienie zegara FCLK na 800 MHz, podczas gdy standardową wartością powinno być 1 GHz. Intel spiesząc się na premierę Skylake nie miał czasu na naprawienie błędu w oprogramowaniu nowych chipsetów i na wszelki wypadek wymusił ustawienie 800 MHz. Błąd został już dawno temu załatany, ale niektóre płyty główne dostały aktualizację dużo później (tak jak moja na przykład).

Zegar ten odpowiada między innymi za komunikację z kartą graficzną i podobno można uzyskać ładne 2-3% wzrostu wydajności w grach dzięki ustawieniu na 1 GHz.

Nawet jeśli macie najnowszy build BIOSu, i tak domyślnie możecie mieć ten zegar ustawiony na 800 MHz. Szukajcie w ustawieniach BIOSu pozycji "FCLK Frequency".

#komputery #hardware #intel #skylake #justmasterracethings #pcmasterrace
Pobierz
źródło: comment_dgWeSqSUqtAP6FGm4gPX2dFScy9azl1Y.jpg
  • 7
@-PPP-: też pewnie w wakacje kupie przy okazji zmiany karty chociaż jeszcze zobaczę jak polaris będzie działać na 2500k xd może starczy sama zmiana ramu na 2133
@Jurigag: Oj no 2500K już trochę dziadek, ale w sumie jeśli ładnie Ci się kręci to żal zmieniać. W razie czego sprzedaj go razem z płytą na OLX/Allegro, powinieneś ładne kilka stówek wyrecyklingować z niego :)

Szybszy RAM na Sandy Bridge podobno daje niemiarodajny wzrost wydajności; od Ivy Bridge w górę dopiero się opłaca > 1600 MHz, tak gdzieś wyczytałem (niepotwierdzone).
@-PPP-: nie, na sandy bridge też to jest 10-20% :P procek chodzi u mnie na 4.2, bo nie lubie przesadzać :P ale w sumie jak będą polarisy to ustawie na 4.6 i ram wymienie i zobaczymy czy gra warta świeczki będzie