Wpis z mikrobloga

#pitzbankierem
Siemanko. Słyszałem dwie wersje dotyczące rozliczania się:
1) rozliczasz się w US odpowiadającym Twojemu miejscu zameldowania
2) rozliczasz się w US odpowiadającemu Twojemu miejscu pracy.

Problem polega na tym, że wraz z żoną zameldowani jesteśmy w mieście X a pracujemy 200km dalej w mieście Y. Mieszkamy w Y, nie jesteśmy zameldowani bo wynajmujemy mieszkanie i co jakiś czas się przenosimy (jeszcze nie osiedliśmy na dobre).
PIT mam wypisany na US obejmujący X natomiast żona dostała PIT wypisany na US obejmujący Y.
Teraz pytanie, czy jeśli rozliczę się zgodnie z PITem czyli w urzędzie obejmującym X będzie OK?
Czy jeśli żona rozliczy się w urzędzie obejmującym Y - zgodnie z PITem, będzie OK?
W zeszłym roku oboje rozliczaliśmy się w X.
  • 12
@pw1: problem w tym, że:
a) PITy z firmy już poszły do X i mój jest wypisany na X,
b) nie wysyłałem zapów bo w tym roku musiałbym je wysyłać ze 3 razy...
c) nadal jestem przekonany że liczy się adres zameldowania a nie zamieszkania, tyle że może coś w przepisach się zmieniło:-(
e) słyszałem, że USy w razie czego transferują miedzy sobą kasę gdyby ktoś nie w tym miejscu się
@virusriddle: Ja od zawsze się rozliczam tam gdzie mieszkam (a nie tam gdzie jestem zameldowany).
Jak kiedyś przez zaćmienie mózgu wysłałem tam gdzie jestem zameldowany to mnie wezwał sam NACZELNIK i pyta "wtf man, adres zamieszkania podałeś gdzieśtamwpolsce a wysyłasz do nas?".
Poinformował, ze zgodnie z przepisami -- wysyłasz tam, gdzie zamieszkujesz na dzień 31.12 roku za który się rozliczasz.
A to, że firma wysyła PIT z adresem zameldowania -- nie
@virusriddle: Czyli w PIT poświadczasz nieprawdę? Bo tam wpisujesz adres zamieszkania.
Jak mieszkasz w X, zameldowany jesteś w Y a w PIT wpiszesz, że mieszkasz w Y to czuwaj i miej nadzieję, że się nie #!$%@?ą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nowego adresu nie trzeba im podawać na żadnym druczku.
Po prostu wypełniasz PIT zgodnie z prawdą i wysyłasz do właściwego US. W sumie jak wyślesz to nieprawidłowego
@virusriddle: Nie powinno. Zawsze możesz powiedzieć, że mieszkałeś w X ale pod koniec roku przeniosłeś się do Y i dlatego wysyłasz do Y (bo mieszkałeśw Y na dzień 31.12).
Szczerze mówiąc to nie wiem, czy USy robią coś z tymi pitami co dostają od pracodawców -- bo w końcu jedyną podstawą rozliczenia podatku jest to co Ty wysyłasz.
@virusriddle: Za naruszenia skarbowe to trudno do pierdla trafić -- fiskus umie liczyć i woli nałożyć 75% podatku, kary i Cię doić, zamiast dopłacać do utrzymania w ciupie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)