Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś mirek elektronik który może mi pomóc podłączyć żyrandol?
Mam trzy kable wychodzące z sufitu. W brązowym jest prąd, w zielonym i niebieskim nie (tzn. przykładam neonówkę do niego)
Z żyrandola mam kostkę na dwa miejsca i nie wiem który podłączyć do czego, czy ten świecący i nieświecący czy może dwa w jedno miejsce. #elektryka #elektronika
  • 18
@onivio: Brąz to będzie pewnie kabel fazowy, niebieski neutralny. Zielony (a nie zielono-żółty?) to by był PE.
Rozumiem że neonówka się świeci jak przełącznik jest włączony?

W każdym razie jeśli wszystko jest OK z instalacją to niebieski i brązowy do żarówki (żarówek), a ten zielono-żółty do obudowy. A jeśli to faktycznie zielony to nie wiem skąd by miał by się tam wziąć.

Jeśli masz podwójny przełącznik, albo neonówka świeci się przy
@pietryna123: Jeden przycisk na włączniku (a są dwa) włącza wiatraczek w toalecie. Drugi włącza światło. Co zrobić z tym zielono-żółtym. Nie wiem czy to coś wnosi ale to nowe budownictwo, blok ok. 7 lat.
@merciless85: @onivio: @Sihill_pl: lampa pewnie jest w 2 klasie ochronności, więc nie podłącza się uziemienia.
innymi słowy, jeżeli lampa nie ma na zewnątrz jakichś metalowych elementów, to zostaw ten zielono-żółty przewód tak jak jest. gdyby był wymagany, to w kostce żyrandola, ew. na obudowie byłoby miejsce do przykręcenia go.
to w kostce żyrandola, ew. na obudowie byłoby miejsce do przykręcenia go.


@TJ_Laser: No tu bym nie był taki pewny... Bezpieczniej założyć że jak obudowa lampy jest z przewodzącego metalu to trzeba do niej podłączyć.