Wpis z mikrobloga

#pracbaza #programowanie

Dzisiaj dostałem potwierdzenie od HR firmy, że moja kandydatura została rozpatrzona pozytywnie i dostałem papiery do podpisania, w tym między innymi papier o zakazie konkurencji. I mam kilka pytań do doświadczonych na rynku pracy. To jest moja pierwsza praca (junior php), a w umowie pisze, że nie mogę podejmować pracy 6 miesięcy po odejściu. Jak to jest z tymi lojalkami? Takie coś ogranicza mnie tylko do pracy na podobnym stanowisku?
  • 15
@Kalvot: Według mnie chodzi tu o konkretną branże, dla której będziesz programował np. projekt dla firmy farmaceutycznej/banku/czegokolwiek i nie można realizować takiego samego projektu w innej firmy z oczywistych chyba powodów. Według mnie jest to trochę 'na wszelki' wypadek i wątpię że ktoś w jakikolwiek sposób to weryfikuje (chodzi o stanowisko programisty).
musza ci placic za ten okres min 25% wynagrodzenia. sprawdz sobie w prawie pracy. Jedni mysla ze strach, drudzy olewaja a prawda jest po środku: min 25% wynagrodzenia przez ten czas. Oczywiscie moze byc i 100 i 200 ale to juz zalezy od twojej umowy. Niektorzy mysla ze zawsze jest 100proc
@Kalvot: jesli nie ma opisanego ekwiwalentu to zapis ten nie obowiazuje, lub mozesz zadac 25% wynagrodzenia. Oczywiscie tylko w przypadku umowy o prace. W przypadku umowy o dzielo/zlecenie jesli nie ma ekwiwalentu nie mozesz niczego sie domagac a zapis nie obowiazuje.
@Kalvot: Bardzo duza czerwona flaga. Jako junior php dev nie masz wiedzy oraz umiejetnosci ktore moga im zagrozic (zreszta programisci sa malo istotnymi trybikami w maszynie i takie zapisy w ogole nie maja sensu w naszym przypadku). Wobec tego zapis ten jest tylko straszakiem ktory ma wywierac na tobie presje w przypadku twojego niezadowolenia, spadku morale badz checi podwyzki.

Jak koledzy wyzej napisali musisz miec za to dodatkowe pieniadze inaczej taki
@scorcher: Jest zapis o 25%.

Po rozwiązaniu stosunku pracy istniejącego pomiędzy Stronami a w okresie obowiązywania, zgodnie z § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 niniejszej Umowy, zakazu konkurencji Pracownikowi przysługiwać będzie jedno odszkodowanie w kwocie równej 25 % (słownie: dwadzieścia pięć procent) jego zasadniczego wynagrodzenia, otrzymywanego przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający zakazowi konkurencji.


@michalfranc tzn. że otrzymam 1/4 x pensja x 6?
@Kalvot: Na twoim miejscu poprosiłbym o spotkanie i zadałbym takie pytanie: "Zdajecie sobie z tego sprawę, że jak odejdę, bo będziecie musieli mi płacić za to?" Na 90% zrobią duże oczy i powiedzą "no ale jak to, u innych to przechodziło". Niech wiedzą, że mają do czynienia ze świadomym pracownikiem.
@Kalvot: Jeżeli to jest legalne to nie pakuj się w takie gówno. Co niby masz robić przez 6 miesięcy. Normalne są tylko 2 zakazy wg. mnie. Pierwszy, że nie możesz świadczyć pracy wobec innych z danego zakresu w czasie trwania umowy. Drugi, jeżeli pracujesz przez agencję, to że po zerwaniu umowy z nimi, nie możesz przez jakiś czas zatrudnić się w firmie do której oni Cie wysłali
@Kalvot: Jeżeli to jest legalne to nie pakuj się w takie gówno. Co niby masz robić przez 6 miesięcy. Normalne są tylko 2 zakazy wg. mnie. Pierwszy, że nie możesz świadczyć pracy wobec innych z danego zakresu w czasie trwania umowy. Drugi, jeżeli pracujesz przez agencję, to że po zerwaniu umowy z nimi, nie możesz przez jakiś czas zatrudnić się w firmie do której oni Cie wysłali