Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #laptopy #pcmasterace
Hej koksy.
Laptop nowy mam, dysk ssd na OS i zrobiłem #chytryplan , że na zewnętrznym HDD 1TB USB 3.0 zainstaluje sobie gry i #bedegralwgre
Takie odczucia mam gra World Of Tanks online/SpinTyres (nie online), że gra co jakiś czas przymula tak jakby trwało odczytywanie jakichś danych. w tym samym czasie słychać jak HDD się "rozkręca".

PYTANIE:
Czy fakt, że zewnętrzny HDD (nie wiem czy to możliwe) zatrzymuje lub zwalnia talerze gdy gra nie "zaczytuje" danych i potem gra muli bo żeby je odczytać to się musi HDD rozkręcić ?

Jeśli tak jest, że HDD, na którym nie jest OS staje gdy nic z niego nie jest czytane, to czy można jakoś wymusić żeby on się ciągle kręcił jak jest zasilany aby nie było spowolnień związanych z rozkręcenie się dysku?
  • 11
macie na myśli ustawienia systemowe ogólnie


@eshape55: Myslę ze chodzi o ustawienia oszczędzania energii dla USB.

Tak czy siak - to był zły pomysł. Lepiej było kupić większy dysk SSD, i na nim instalować te gry (lub grę) w które grasz.
@Vitt_Stwosz: dzięki za pomoc.
I na taką ewentualność się zabezpieczyłem ! Miał być 120 GB jednak padło na 240 GB za +70 ciężko wysiedzonych na dupogodzinie Cebulionów :-)
Czyli mam ok 150 GB na kilka programów plus 1-2 "aktualnie " grane gry ;)
Niemniej chciałbym spróbować planu A i być #taktyk
@eshape55: Przy 240GB to już inna sprawa, nei ma sensu się bawić w instalowanie gier na
dysku zewnętrznym.

A jak nie korzystasz z hibernacji (choć to laptop więc pewnie korzystasz) to mozesz odzyskać kilka GB z dysku wpisując w konsoli (uruchom ją jako administrator):

powercfg -h off

z dysku zniknie plik hiberfil.sys mający czasem kilka GB pamieci (wielkosc zależy od ilości pamięci RAM).

Można jeszcze usunąć tzw. punkty przywracania systemu.
@eshape55: chodzi tą funkcję hybrydowej hibernacji czy coś ? Że niby używa się "zamknij/wyłącz) a on i tak hibernuje?
No te 8 GB (tyle man RAM) to jeszcze mnie tak nie boli a jak zacznie to się usunie ; P