Wpis z mikrobloga

Prawdziwy kształt Ziemi...

@Kempes: No chyba jednak nie...

Dość mocno przesadzona wizualizacja i nijak mająca się do rzeczywistości.
Ziemia na równiku ma w przybliżeniu 40 000 km. Mount Everest prawie 9 km.
I teraz spójrzmy na "to coś"...

Po za tym było już ze sto razy.
  • Odpowiedz
  • 0
@defoxe: to nie jest tak ze jak coś jest na tej skali 9km lub 180 m pokazuje to samo? Skala jest tylko od - 80 do 80 wiec wszytko poza jest 'takie samo'
  • Odpowiedz
Skala jest tylko od - 80 do 80


@ceflon: A zatem jeszcze większe pierdoły są na tym gifie niż myślałem.
Skala tyczy się oczywiście tylko wysokości i wszystko pięknie...
Jednak na Ziemi mamy trochę wyższe "górki" niż 80 metrów (a tylko tyle ma skala).

a gdzies jest prawdziwy prawdziwy?


@ceflon: Jeśli jesteś zwolennikiem teorii płaskiej Ziemi - to raczej trudno będzie znaleźć zgodne z tą teorią ;-)
W innym wypadku
  • Odpowiedz
  • 0
@defoxe: ja wiem ze górki, na ziemi są większe a dziurki większe, ale chyba po to dali tą skalę - 80 do 80 żeby ułatwić odbiór żeby pokazać tak duże różnice na tak małym modelu to by musieli się nieźle wysilić, a poza tym tak jest glob łatwiejszy w odbiorze
  • Odpowiedz
@defoxe: gif najprawdopodobniej przestawia undulacje geoidy, czyli odległość pomiędzy geoidą (bryła pokazująca rozkład potencjału grawitacyjnego Ziemi i w teorii pokrywa się z poziomiem oceanów, gdyby nie istniały prądy morskie itd.) a elipsoidą ziemską (być może WGS84).
  • Odpowiedz
@czaykowski:

Poszukałem. Internet podaje, że gif przedstawia:

the shape the Earth's surface would be if it was entirely covered by water and influenced by gravity alone


Co raczej nie jest równoznaczne z "prawdziwym kształtem Ziemi".
Na tym chyba możemy poprzestać ;-)
  • Odpowiedz
@defoxe: Tu wchodzimy na grunt nauki zwanej geodezją, która zajmuje się badaniem kształtu i figury Ziemi. Ponieważ fizyczna powierzchnia Ziemi nie jest możliwa do matematycznego opisu (zbyt dużo zmiennych) i wobec tego trudna do przedstawień na mapach, stosuje się modele Ziemi. Najbardziej dokładnym modelem opisującym kształt Ziemi jest geoida. Figura, do której opisu stosuje się fizyczny model, wykorzystujący potencjał grawitacyjny. Europejska Agencja Kosmiczna w misji GOCE pomierzyła gradient potencjału ziemskiego i
  • Odpowiedz