Wpis z mikrobloga

Cześć, potrzebuje specjalistów z dziedziny elektroniki, otóż mam układ do sterowania elektrozaworami gdzie przepaliły sie elementy i potrzebuje je zidentyfikować.

Elementy na fotace oznaczone jako:
DB - maja oznaczenie 5S0N
U2 - SA1 357

Potrzebuje zidentyfikować elementy U i DB nie mogę znaleźc nic na ich temat. Q wydaje mi sie że to jakiś tranzystor zaś po drugiej stronie płytki są jakieś elementy podobne do tranzystora z radiatorem oznaczone jako M wiec myślę ze to jakieś MOSFETY, niestety oznaczenie na nich zostało zdarte.

#elektronika #informatyka
pirox - Cześć, potrzebuje specjalistów z dziedziny elektroniki, otóż mam układ do ste...

źródło: comment_IGUHDVEMh3SnpvlNYGRwtdSjXIz25yTa.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@PamParampaM: no nie jest, z czego ? z tego elementu U2 ? Jak by z dołu był zasilany to bym sie domyślił ze to jakiś separator optyczny, ale z dołu nie ma żadnego napięcia ;/
  • Odpowiedz
@PamParampaM: @pirox: Na moje to DBx - Diode Bridge X. Czyli mostek graetza, który zabezpiecza przed podaniem odwrotnego napięcia na optoizolator opisany tutaj jako U. Opto kluczuje mały tranzystor Q, który jest potrzebny do kluczowania tego dużego zapewne również tranzystora (choć niekoniecznie). Dioda LED zapala się wraz z pojawieniem się napięcia na wejściu optoizolatora.
  • Odpowiedz
DB to prawdopodobnie mostek prostowniczy(łatwo sprawdzić multimetrem
z pomiarem diody),ten drugi to prawdopodobnie transoptor -tak jak sugerowane .Też można sprawdzić multimetrem z pomiarem diody.M-tranzystor,ale jaki(MOS czy BIPOLAR)-?
Tez można sprawdzić multimetrem z pomiarem diody jeżeli któryś jest nieubity.
  • Odpowiedz
@skrucz: @pirox: Tak, to będzie to. Po podaniu sygnału opto ściąga bazę Q do masy, a Q ściąga bramkę MOSFETA do masy. Albo Q się zamyka i przestaje sciągać do masy. Zależy czy mosfet N czy P i czy Q NPN czy PNP. ( )
  • Odpowiedz
@skrucz: @Lady_Kidada: @PamParampaM: Dzięki bardzo chłopaki, udało sie sie oczyścić trosze ten element U z spalenizny i jest tam taki znaczek ZG. Tylko ze te Z to jak by lustrzane odbicie, nie mogę go w zadnym katalogu znaleźć.
Wiecie cos na ten temat ?
  • Odpowiedz
@Lady_Kidada: To mosfet, gdyż te się chętnie stosuje do układów przełączających ze względu na mniejsze straty mocy (mała rezystancja przewodzenia).
@PamParampaM: Typu P bo jak widać, 0V (masa jest wspólna), a 24V ze złącza idzie na poszczególne tranzystory i na ich bramki, które jak dobrze napisałeś są ściągane do masy przez Q.

@pirox: Daj jakikolwiek transoptor, co będzie pasował pod obudowę. Ważne żeby Vceo miał większe nic 24V. Pinouty
  • Odpowiedz
@skrucz: Sorki nie chodziło o U żle napisałem chodziło o Q, udało mi sie oczyścic Q i jest tam jak by lustrzane odbicie Z i normalne G
  • Odpowiedz
@pirox: Ten Q to jakiś tranzystor typu PNP. Zakładając, ze rozstaw jest typowy BCE patrząc tak, że C jest tym na środku i kierujemy tranzystor ku górze, to po lewej jest B i po prawej E. Kolektor idzie na masę, a pod emiter podpięte jest 24V po ograniczeniu rezystorem. Gdy na bramce Q ściągniemy napięcie to tranzystor zaczyna przewodzić i zwiera 24V na emiterze do masy przez co następuje pełne wysterowanie
  • Odpowiedz
@skrucz: powiem tak, ta płytka pali sie po 1 miesiącu, nigdzie nie ma ich schematów, a producent każe sobie słono płacić za wymianę tej płytki ....

Dzięki chłopaki :)
  • Odpowiedz
Zastosuj podzespoły z wyższej grupy napięciowej (zastosowane są 50 wolt to wziąłbym 100 wolt)skoro ta płytka pali się co miesiąc.Problemem może być niestabilne zasilanie 24V .
  • Odpowiedz