Wpis z mikrobloga

sytuacja w Stomilu dramatyczna.

W piątek (29.01) w olsztyńskim ratuszu zostało dokończone walne zgromadzenie akcjonariuszy Stomilu Olsztyn S.A. Niestety, władze klubu znów nie przedstawiły żadnego realnego sposobu finansowania w 2016 roku, a miasto nie ma w budżecie żadnych środków na I-ligowy Stomil — stwierdził prezydent Piotr Grzymowicz.

W piątek (29.01) w olsztyńskim ratuszu zostało dokończone walne zgromadzenie akcjonariuszy Stomilu Olsztyn S.A. Niestety, władze klubu znów nie przedstawiły żadnego realnego sposobu finansowania w 2016 roku, a miasto nie ma w budżecie żadnych środków na I-ligowy Stomil — stwierdził prezydent Piotr Grzymowicz.

— Co dalej z klubem? Te decyzje należą już do Rady Nadzorczej i prezesa spółki, oni wiedzą i muszą wiedzieć, co w tej sytuacji robić — dodał prezydent Olsztyna, który spotkał się w piątek z władzami Stomilu w ratuszu.

Akcjonariusze Stomilu Olsztyn zebrali się ponownie, żeby poruszyć kwestię sytuacji olsztyńskiego klubu. Podczas pierwszego "podejścia" do tego tematu (które miało miejsce 18 stycznia), walne zebranie zostało przerwane. Powodem był brak realnych informacji na temat prognozowania finansów spółki.

W piątek prezes Stomilu Mariusz Borkowski złożył wniosek o dofinansowanie klubu z budżetu miasta w kwocie 1 mln 400 tys. złotych, ale ten wniosek został odrzucony.

Prezydent Grzymowicz wielokrotnie po spotkaniu podkreślał datę 13 maja 2015 roku i ustalenia poczynione w trakcie powoływania spółki akcyjnej. — Podczas powoływania spółki miasto przekazało kwotę 500 tys. złotych z zastrzeżeniem, że to jedyny i ostatni taki zastrzyk gotówki. Nie było wtedy o mowy o cyklicznym dofinansowywaniu spółki ze środków samorządu. O resztę finansów, zgodnie z umową, miały zadbać władze spółki. Jak widać nie zadbały. Jeszcze raz powtórzę: nie ma pieniędzy dla zawodowej piłki w Olsztynie, natomiast miasto, tak jak dotychczas, będzie wspierało futbol dzieci i młodzieży — dodał prezydent Olsztyna.

#

#pierwszaligastylzycia #stomil #olsztyn

wołam @really_not_ok i @nocnyMark bo przy poprzednich tematach Stomilowych się udzielaliście :)
  • 17
@BJXSTR: wychodzi na to, że nowo powołana rada nadzorcza i prezes spółki nie potrafią sobie poradzić. Jeszcze gdy Kiłdanowicz rządził w klubie istniała nadzieja pojawienia się "tajemniczego" inwestora. Teraz nawet nadziei nie widać.
@redheart: Właśnie czytałem o sytuacji Stomilu i trafiłeś akurat w momencie, gdy skończyłem czytanie opinii na stronie kibiców. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nic nie zmieni mojego podejścia do zarządzania publicznymi środkami - nie miasto jest od tego, żeby utrzymywać inicjatywę jakiegoś stowarzyszenia i pompowania pieniędzy w klub, które mogłoby wydać na inne, bardziej przydatne kwestie. Czym innym jest zapewnienie stadionu/hali sportowej dla klubu, bo to są obiekty
@really_not_ok: dosyć egocentryczne podejście miasta.
Też nie jestem za tym, żeby lwią część budżetu klubu finansowało miasto. Po działaniach władz widać, że chcą od razu postawić jasno sprawę - kroplówki nigdy nie będzie i to bez ustępów. Smutne jest jednak to, co zauważyłeś, że nie ma żadnej pomocy w szukaniu inwestorów, nie ma nawet mowy o jakiś jednorazowym "doładowaniu" budżetu klubu. Władze nawet jeśli uznają, że to nie ma sensu bo
@BJXSTR: Wojciechowski podobno jest zainteresowany Wisłą Kraków ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) , a pierwszym pomysłem na zbudowanie stadionu było właśnie wybudowanie go w formie partnerstwa publiczno-prywatnego ze zbudowaniem galerii handlowej lub mieszkaniówki dookoła stadionu. Nikt się nie zgłosił, centrów handlowych już za dużo, a czy jest to atrakcyjna lokalizacja na mieszkaniówkę -
@really_not_ok: hej, nie zapominaj że problemy zaczęły się z momentem wycofania Galerii Warmińskiej w styczniu (a więc na miesiąc po odejściu ówczesnego prezesa). Kiłdanowicz jak mówi zbudował drużynę za 1.1 mln zł. Galeria dawała 3 mln (popraw jeśli się mylę). Poza tym piłkarze, którzy wtedy byli (m.in Berezowskij, Kowal, Maczułenko) dostali możliwość pogrania i odejścia po sezonie, z czego duża część skorzystała. Te całe zadłużenie i niejasność w długach i pieniądzach
@redheart: Tak, sytuacja pogorszyła się po odejściu Galerii Warmińskiej od Stomilu, ale takie plotki były już przed rozpoczęciem ówczesnego sezonu - klub nie brał bardzo aktywnego udziału w promocji galerii - to już siatkarski AZS był znacznie bardziej widoczny w promowaniu Galerii, która do tego nie była ich tytularnym sponsorem (w siatkówce odpowiednikiem takiego sponsora generalnego, strategicznego w piłce). Masa artykułów na stronie klubu, wywoływanie nazwy sponsora w trakcie meczów, akcje
@redheart: szkoda czytać co tu się wypisuje... Ogólnie ten tajemniczy inwestor był, ale... Grzymowicz stwierdził, że fakt sponsorowania klubu to żaden powód by dać mu wolną rękę do interesów w mieście, chociaż z galerią tak nie myślał... Grzymowiczowi nie leży piłka i niech gnije w sztumie
@really_not_ok: hola, hola GW nie wycofała się przez "brak aktywnego udziału w promocji galerii". Nie wiem, w jaki sposób mieli się jeszcze bardziej aktywnie angażować, jak logo Galerii było na koszulkach i stadionie obecne.
Prawdziwym i oficjalnym (nie żadną plotką, która ma zerową wartość) powodem była rzekoma niejasność finansowa. Żeby nie rozwodzić się w tym wszystkim i pisać odpowiedzi na pół strony, przypominam oświadczenie opublikowane przez Stomil.

Co do 1.1 miliona,