Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się ostatnio nad etycznymi konsekwencjami prac nad sztuczną inteligencją. Oraz jakie stanowisko przyjmują wobec niej głowy różnych religii. Czy w ogóle się interesują? Ponieważ osobiście nie widzę reakcji z ich strony. Mam przeczucie, że KK jest tak zajęty "starymi" sprawami *, że obudzi się gdy będzie już za późno na jakąkolwiek reakcję.
Zapraszam do opowiedzenia swoich przemyśleń.

Pierwszym i częstym kontrargumentem dla mych rozważań jest stwierdzenie że komputer nie ma duszy. Ja osobiście twierdzę, że dusza jest wytworem inteligencji.

*


tagi

  • 7
  • Odpowiedz
@Rifley: Etyczne konsekwencje? A nie chodziło ci o etyczne aspekty? Trochę to takie biedne przemyślenia, jeżeli wychodzimy od założenia na dzień dobry, że "komputer nie ma duszy". Toster też nie ma, może ma pralka, a czy ma chomik? Czy można sprawdzić inteligencję chomika? Jakie kryteria przyjmiesz za wiążące? Zdefiniuj pojecie "dusza" :) Jak zrobisz legendę do swoich rozważań to można się przepychać na argumenty a nie opinie :) Wg. mnie
  • Odpowiedz
@Rifley: Jeśli masz na myśli stworzenie sztucznej inteligencji na ludzkim lub zbliżonym do ludzkiego poziomie, to ta wizja jest raczej zbyt odległa, by Kościół się nią zajmował.

W sumie ciekawa sprawa, podobnie jak kwestia odnoszenia się różnych religii do przodków naszego gatunku.
  • Odpowiedz
Wg. mnie na przykład nie jesteś człowiekiem, bo cię nigdy nie widziałem (tak samo jak ty duszy czy inteligencji :)).

@zoombie:
Ponieważ jestem Si podróżującą w internecie. Sonduję opinię publiczną. Need input jak mawiał mój praojciec ;)
  • Odpowiedz