Wpis z mikrobloga

Mirki, kto używa RAMDISKu na windowsie i może jakiś sprawny działający polecić?

Windows7 32bit, 8GB ramu, chodzi o używanie "nadmiarowych" niewykorzystanych 4GB ramu jako ramdisk dla TEMPów itp spraw.

Do tej pory - używałem Dataram Ramdisk, który potrafi bez problemów używać "pamięci ponad", ale:
- wersja darmowa tylko do 4GB
- tylko starsze wersje udostępniały "pamięć niewykorzystaną przez system", nowe - już tego nie mają, czyli na win32bit - potrafią tylko "wykroić" z podstawowych niecałych 4GB ramu coś na ramdisk
- wersje starsze się sporadycznie sypią. Inna kompilacja/wydanie - sypie się przy innych sytuacjach, ale widać że apka do poprawienia... a poprawili to - sprzedając się AMD (i teraz występują pod nazwą Radeon Ramdisk
- regularnie podczas startu windows twierdzi, że musi dokonać skanowania (ram)disku bo może zawierać błędy. Oczywiście że ich nie zawiera, bo dopiero co sekundę wcześniej został utworzony i sformatowany na fat32, ale #!$%@?...
- aby odpalić konfigurator ramdisku - muszą być sprawne i dostępne foldery TEMP i TMP, a jeśli przeniesiesz je na ramdisk, i coś się wykrzaczy - to nie ma jak odpalić konfiguratora by go zreanimować, trzeba zmieniać zmienne środowiskowe w systemie, restartować, kombinować...
- czasami (nie wiem czemu) po (re)starcie systemu okazuje się, że "nie ma ramdisku" - w menagerze dysków jest widoczny, ale nie ma przypisanej litery dysku. Po przypisaniu - się pojawia i działa...

Plusy:
+ potrafi używać ramu "ponad dostępny dla windowsa" czyli np dla systemu 32bit - wszystkiego co ponad 4GB jest
+ potrafi startować "odpowiednio wcześnie" podczas startu systemu, formatując wg ustawień ramdisk i tworząc na nim odpowiednie katalogi tmp, temp itp - by bez problemu dało się mieć w windowsie ustawione zmienne środowiskowe na ramdisk, tak samo ew. swap czy inne pierdoły.
+ jest darmowy (do 4GB ramdisku)

Podsumowując: dataram ramdisk mnie wkurza, ale potrzebuję takiej funkcjonalności...

#windows #windows7 #programy #jakiprogram #software #ramdisk
hrumque - Mirki, kto używa RAMDISKu na windowsie i może jakiś sprawny działający pole...

źródło: comment_uFpfSbsqptfYIrgjFFG8nwpnBHGHxaCq.jpg

Pobierz
  • 15
@ceflon: bo katalogi tymczasowe, lub tymczasowe pierdoły które się obrabia, a które zaraz idą do śmieci - nie syfią mi dysku. Tak, wiem - mogę je wykasować z dysku - ale już jego fragmentacji to nie odwoła, trzeba by regularnie defragmentować.
Pomijając że parametry odczytu/zapisu takiego ramdisku są kosmiczne, nawet w porównaniu do SSD (read/write gdzieś na poziomie >1GB/s ), i dostęp do pierdyliona malutkich plików na raz - zupełnie nie
@ceflon: nie mam pojęcia, możesz spróbować. Na stronie piszą:

Current Version V4.4.0.RC34 Released July 29, 2015:

- Support for Windows 10 - Updated user's Manual


Przy x64 nie masz ograniczenia co do ramu ponad 4GB - bo cały ram jest dostępny dla systemu (i ramdisku).
@ceflon: ha, i widzę że na www zmienili jeszcze wersję darmową:

RAMDisk is offered as "freeware" for personal use and will allow you to create disks up to 1 GB in size.

Kiedyś było do 4GB... stąd 8GB ramu miało sens przy 32bitowym systemie