Wpis z mikrobloga

Mirko, lecimy dalej z #visherdev i projektem stacji lutowniczej ([link])(http://www.wykop.pl/wpis/16062365/czesc-mirko-podjalem-sie-zbudowania-wlasnej-stacji/)! I od razu napiszę że dla będących w temacie zakłóceń elektrycznych jest pytanie na końcu.

Udało mi się "uruchomić" triaka z 24 VAC! Okazało się, że między drugą anodą triaka a bramką nie ma zwarcia, przez co optotriak nie potrafił "wzbudzić" na samym początku triaka (nie było jak puścić prądu przez diaka w optotriaku) - brak sprzężenia zwrotnego podtrzymującego stan załączenia.

Problemy z termoparą nadal występują, ale zastanawiam się czy dalej nad tym siedzieć.. Programowo mógł bym zrobić jeszcze linearyzację. Sprzętowo fajnie by było to jakoś dodatkowo filtrować, przebudować układ, ale.. Nie chcę spędzić kolejnych kilkudziesięciu godzin nad tym, bo zapewne wymagało by to wytrawiania PCB (robienie takich analogowych rzeczy na stykówce woła o pomstę do nieba), a do tego nie mam oscyloskopu i średnio wiem co się dzieje.

Także co mam na ten moment:
1) Działający wyświetlacz z głównym ekranem, ale trzeba jeszcze dorobić menu
2) Obsługę enkodera, nastawę temperatury
3) Odczyt temperatury z termopary (póki co zrobione tak że zawyża o kilka stopni przy 100 stopniach, przy 350 stopniach zawyża o ok. 30)
4) Sterowanie grzałką za pomocą triaka i optotriaka
5) Transformator z wyprowadzeniami

I teraz punkt szósty - obudowa. Zająłem się tym tematem, poszedłem do najbliższego sklepu komputerowego i poprosiłem o zepsuty zasilacz który posłuży mi jako obudowa. Swoją drogą, w środku syf totalny, a kurz uformował gąbkę, ale po umyciu jak nówka bez żadnej ryski! Szkoda tylko że na froncie ten zasilacz ma kratkę, psuje to lekko efekt.
Wyciąłem także fragment pod wyświetlacz, na zdjęciu będzie może widać że jest lekko krzywo po lewej stronie, ale wynika to z otworu po przewodzie w okół którego ciężko było ciąć dużymi nożycami do blachy bez naruszenia blachy.

Tak czy inaczej, wydrukuję sobie na drukarce 3D czarną ramkę która zakryje te niedoskonałości i będzie wyglądać wszystko schludnie.

Mam jeszcze spory problem z rozmieszczeniem tego i tu jest pytanie. Trafo który jest w środku, widać na zdjęciu, jest przewymiarowany (jest na 250 W, a wystarczyło by ~60 W który zajmował by 4x mniej). Martwię się konkretnie o to, czy trafo nie będzie wpływał na PCB i wyświetlacz które są de facto w okół niego, w odległości nie mniejszej niż 2 cm. Szczególnym problemem będzie sygnał z termopary.

Swoją drogą, to postanowiłem dać obwód w miejscu gdzie był wentylator. Tak żeby było go widać z zewnątrz ;-) Schowam go jeszcze dla bezpieczeństwa za pleksi.

Myślę jeszcze gdzie dać gniazdo na kolbę. Albo z lewej strony, albo zrobić otwór w laminacie i do laminatu to przymocować.

No to tyle na teraz, zapewne dzisiaj coś jeszcze porobię ;-)

avr #diy #mikrokontrolery #elektryka #elektronika #projekt
Visher - Mirko, lecimy dalej z #visherdev i projektem stacji lutowniczej ([link])(htt...

źródło: comment_F489ddRj5DWhaQ3dAyNKIdNfGTwpRYov.jpg

Pobierz
  • 6
@Visher: Jak się martwisz o zakłócenia z transformatora, to kup folię miedzianą czy coś takiego i zakryj elektronikę i daj do masy ten ekran.

A z termoparą możesz zebrać punkty pracy i użyć regresji liniowej żeby uzyskać prostą funkcję którą procek łyknie :)