Wpis z mikrobloga

@Majster_2: zawsze mnie ciekawiło takie budowniczo architektoniczne pytanie, czy nie taniej jest wykopać dół, uzbroić jak tunel i tę małą lokalną dróżkę tam puścić niż budować wiadukt wielki w penis dla 2 pasmowej drogi... Taki tunel to po taniości bo wystarczy wykopać uzbroić i tyle, wszystko na świeżym powietrzu... Wiadomo, że mądrzejsi ode mnie to planują ale jestem ciekawy czemu to się nie opłaca.
@Majster_2: ogólnie. Masz mała drogę lokalną i wielką dwu-pasmową lochę, zawsze budują wiadukt a nie maleńki tunel dla tej lokalnej. Na mój nie techniczny rozum droższa opcja tylko dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@asxz: A co z przesiąkaniem wód gruntowych/odprowadzaniem wód opadowych? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak nie ma naturalnego odpływu wody musisz doprowadzić zasilanie, postawić przepompownie a potem ją utrzymywać i serwisować. Co nie zmienia faktu, że projektanci chyba trochę za często idą na łatwiznę podnosząc niweletę głównej drogi, czego skutkiem jest duża ilość wiaduktów nad drogami lokalnymi - raczej powinno być na odwrót i drogi lokalne powinno się