Wpis z mikrobloga

Jak duża jest różnica w wydajności między AMD FX-8320 z 8GB DDR3, a np. i5 6600 z 16GB DDR4? Załóżmy, że mógłbym zupdatować kompa do takiej konfiguracji, ale nie wiem czy warto, czy różnica w wydajności będzie zauważalna.
Jak na razie wszystko śmiga, gram sobie w Wiedźmina 3, ale nawet nie wiem czy wąskim gardłem jest CPU czy GPU (GTX 970).

#pcmasterrace #komputery
  • 11
  • Odpowiedz
@GwnBrz: Ten FX w większości gier dogania i5 Haswelle dopiero po OC, a Skylake są trochę od nich szybsze, kartę masz dobrą, a RAM nie zrobi większej różnicy. Generalnie to przejrzyj testy i5 6xxx bo są tam porównania również do FXów.
  • Odpowiedz
@GwnBrz: Według tych testów FX-8350 podkręcony do 4.7GHz lekko przebija niekręconego i5-4460. Natomiast i5-6600 jest o 8-15% wydajniejszy (zakładam, że chodzi o i5-6600 bez K) od i5-4460. Wnioski wyciągnij sam, ale weź poprawkę, jeśli masz niekręconego FX-8320, który jest trochę wolniejszy.
  • Odpowiedz
@Jurigag: Ten test trochę nie pasuje, bo używają 980 Ti, wtedy raczej na 100% wąskim gardłem będzie CPU, bo karta radzi sobie bez problemu, a ja chciałbym się dowiedzieć czy przy mojej karcie szybszy procesor ma sens. Tutaj oczywiście różnica jest ogromna, ale u mnie taka nie będzie.

@stud3nt: Za 8-15% nie ma sensu wydawać nawet 200zł, a koszt takiego updatu to pewnie ze 2k (cpu, ram, płyta).

(zakładam, że
  • Odpowiedz
@GwnBrz: i5-6600 można podkręcać bez K, co do xeonów - imho nie warto, no u ciebie pewnie będzie 10-50% @Oinizrum: dlatego jest najlepszym przykładem, w grach gdzie cpu jest obciążany intel będzie miał jeszcze większą przewagę
  • Odpowiedz
@Oinizrum: @Jurigag: @stud3nt: Dzięki za porady, ale na razie poczekam. Spróbuję podkręcić trochę swojego FXa i zobaczę jak mi się zmienią FPSy w Wiedźminie, to przekonam się czy CPU blokuje czy nie. Wydaje mi się, że to za duży wydatek w stosunku do wzrostu wydajności.
  • Odpowiedz
@GwnBrz: odkurzacz chcesz mieć w pokoju ? możesz się przekonać w prostszy sposób: pobierasz msi afterburner, odpalasz osd, wstawiasz tam sobie użycie rdzeni cpu(to z hwinfo) i użycie gpu i tyle, jak nie będziesz miał w 100% wykorzystywanego gpu - to znaczy że cpu jest wąskim gardłem
  • Odpowiedz
@GwnBrz: tylko pamiętaj że musi to być sprawdzane na dobrze zoptymalizowanej grze, są gry gdzie nieważne co byś robił, nie będzie ona wykorzystywała nigdy gpu na 100% i cpu więcej niż chce, np taki csgo, gdzie możesz mieć spadki fps do 100 podczas gdy cpu i gpu są wykorzystywane w 20% i się dziw o #!$%@? TU #!$%@? CHODZI
  • Odpowiedz