Wpis z mikrobloga

Nowy rok i nowe wyzwania.

1. Umajjadzi ponieśli klęskę i utracili Portugalię. Teraz prowadzą jeszcze wojnę z Francją i idzie im źle. Tylko z rebelią w okolicach Mali dają sobie radę.

2. Z kolei inwazja Wikingów na Anglię zakończyła się takim sukcesem, że wzbudziła u mnie spory niepokój. Anglia została zredukowana do zaledwie dwóch prowincji (mój kanclerz już pracuje nad claimem ^^). Problem w tym, że Norwegia zgarnęła naprawdę sporo ziemi, w dodatku już przedtem była dosyć silna. Jest też w sojuszu ze Szwecją, a głównym kierunkiem natarcia Norwegii w przeszłości były Wyspy. Na tych ostatnich zostałem się w zasadzie tylko ja.

I tu pojawia się nie lada dylemat - wykorzystać słabość Umajjadów i ich zaatakować z Bizancjum, czy pocisnął Norwegię, póki jest osłabiona po wojnie z Anglią i zmniejszyć zagrożenie z ich strony?

Pierwszy wariant jest ciekawszy i koresponduje z celem tej rozgrywki - odzyskaniem Balearów.
W najlepszym przypadku odziedziczone zostanie Bizancjum, odzyskane Baleary, może podbita Barcelona w przyszłości i powstanie pas ziemi Wyspy Brytyjskie-Bretania-Barcelona-Sycylia-Grecja-Azja Mniejsza-Syria. W najgorszym przypadku nastąpi klęska w Hiszpanii, cios w plecy na Wyspach od Wikingów, osłabione zostanie Bizancjum, w wyniku czego rozpadnie się ono, a może nawet umrze następca tronu.

3. Jeżeli chodzi o sprawy sukcesji Wizygotów - w Konstantynopolu dziedzic nie próżnuje i już jest córka. Co prawda potrzebny jest syn, ale dobrze, że cesarzowa nie wygania go z łóżka. Sam dziedzic nie należy do tytanów ... czegokolwiek i jedyną jego zaletą jest małżeństwo z cesarzową. Jeżeli on umrze bez swojego dziedzica, to kolejny syn to tylko trochę mniejszy głąb. Dlatego zmuszony został do przywdziania habitu. Trzeci syn to geniusz i on będzie dziedziczył.

TL:DR: Umajadzi stracili Portugalię, Wikingowie podbili Anglię i mi zagrażają, trzeba zaatakować jednych albo drugich, sukcesja idzie w dobrym kierunku.

#ck2 #crusaderkings2 #oddawacbaleary
Pobierz Lisaros - Nowy rok i nowe wyzwania.

1. Umajjadzi ponieśli klęskę i utracili Portug...
źródło: comment_tFkK0Ravo3vrhqHJVhBr5or8rTIHy5zG.jpg
  • 2