Wpis z mikrobloga

#zjawa #therevenant #film
jak dla mnie 7/10,
Iñárritu z mistrzowską precyzją tworzy obraz amerykańskich traperów (wybaczcie za kalkę z angielskiego) z początku XIX wieku. Obłożone grubymi skórami postaci stają się podobni zwierzętom, na które polują. Film jest brudny, zimny i bardzo krwawy. Nastrój zabija jednak płytka fabuła, typowe kino zemsty i stosunkowo słabe dialogi. Postacie są jednowymiarowe, a próba dodania im głębi takimi zabiegami jak przedstawianie przeszłości Glassa i wątek z czerwonoskórym synem są strasznie naciągane. Obraz byłby znacznie lepszy gdyby twórcy trzymali się konwencji brudnej, brzydkiej historii.

Zdjęcia - mam wrażenie, że Lubezki cały czas gra tylko jedną kartą - długimi, acz dynamicznymi, ujęciami. Pierwsze 17 minut "Grawitacji", o ile oglądało się je w kinie, to niesamowite widowisko. Jeszcze lepsza jest scena samochodowa z "Ludzkich dzieci". Dobra opowieść nie składa się tylko z długich, wielokrotnie złożonych zdań ale i krótkich, kilkuwyrazowych wtrąceń. O tym meksykański operator widać zapomniał. Znacznie lepiej oglądało mi się nowego mad maxa, z niezwykle dynamiczną pracą kamery. Dobrze, że pojawiły się szerokie kadry pokazujące piękno przyrody; rwące potoki, ośnieżone polany i gęstwiny lasów to uczta dla oczu, ale jednak trochę za mało.
Całość ratuje trochę gra aktorska - DiCaprio i Hardy harczą, plują, zgrzytają zębami, bełkoczą niezrozumiale pod nosem i robią to wszystko po mistrzowsku.

Na koniec kilka słów wyjaśnienia, bo widzę, że dużo ludzi ma pretensję, że w Polsce film będzie miesiąc po amerykańskiej premierze - drogie murki, film został pokazany tylko w kilku kinach, po to by załapać się na przyszłoroczne oscary, do normalnej dystrybucji trafi w podobnym terminie jak u nas :)

wołam co pisali o zjawie:
@arkadiusz-molenda: @informatyk15000k: @thisismaddnes @kruzd @jedzbudynie @durzy_dzik @RomeYY
  • 6
  • Odpowiedz
@iLovePierogi: Czyli on jest na oscary 2016? #!$%@? mam rok czekać na oscara dla DiCaprio? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ze wszystkim się zgadzam, ale z jednym nie- dla mnie długie ujęcia dodają dynamiki, kręcą mi dziurę w brzuchu i wypluwają. Gorzej w tym filmie z retrospekcjami i tym co napisałeś zresztą.
Pozdrawiam :)
  • Odpowiedz
@arkadiusz-molenda: przepraszam zrobiłem skrót myślowy (krtóki, ale jednak skrót) na tegoroczne oscary, których ceremonia odbędzie się w lutym 2016 roku. Mnie długie ujęcia chyba już trochę zmęczył, ale w linku załączam świetną scenę z "Children of men" autorstwa tego samego operatora. Retrospekcje strasznie miałkie i mało czytelne.
Również pozdrawiam :)
i.....i - @arkadiusz-molenda: przepraszam zrobiłem skrót myślowy (krtóki, ale jednak ...
  • Odpowiedz
@iLovePierogi: czytajac Twoja recenzje odczulem jakbys sie #!$%@? na przymus do tego filmu o fabule, o to o tamto. Moim zdaniem 10/10. Ale rozni sa odbiorcy, spoko. Moim zdaniem film lepszy 100krotnie niz jakis Marsjanin
  • Odpowiedz