Wpis z mikrobloga

Mirki, chciałem wam przybliżyć temat wstecznego szoku kulturowego o którym mało kto mówi. Ale od początku...

#emigracja ma to do siebie, że często przychodzi czas (np. święta) kiedy wypada w końcu wrócić "na stare śmieci". Jeżeli wyemigrowałeś gdzieś w europie, to ciężko o jakiś wielki szok kulturowy. Natomiast mi się zdarzyło mieszkać w #chiny zatem chciałbym opisać jaki miałem wsteczny szok kulturowy po powrocie do Polski po ponad roku ciągłego przebywania w kraju żółtych potomków smoka (jak mówią o sobie sami Chińczycy). Oczywiście uwzględniam tylko to co najbardziej mnie zaskoczyło:

1. W pierwszej kolejności jeszcze w drodze z lotniska, myśl: "wszędzie małe domki, jak u hobbitów" xD Ulice też małe.
2. W sklepach niesamowity wybór wszystkiego, szczególnie alkoholi i słodyczy. Niesamowite są ilości i rodzaje jedzenia jakie można kupić (PIECZYWO!). Wszystko, nawet najtańsze gówno jest dobrej jakości i smaczne. Oliwki jakie tanie! Sery jakie tanie! xD Asortyment sklepów taki zajebisty ;)
3. Wszędzie niebieskie niebo, otwarte przestrzenie i prawie codziennie słońce - niesamowite! No i to krystalicznie czyste powietrze.
4. #piwo duuuuuużo smaczniejsze i duuużo mocniejsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
5. Prawie wszystkie samochody #!$%@? xD
6. W sklepach panie mówią dziękuję i proszę i w ogóle pełna kultura, wszędzie wszyscy za wszystko dziękują i są nader uprzejmi.
7. Wszystkim, znajomym i w rodzinie powodzi się lepiej niż w zeszłym roku i dwa lata temu, kiedy wyjeżdżałem, a i tak narzekają na egzystencję.
8. Wszędzie umiarkowane ilości ludzi, podchodzące pod pustki*
9. Dużo osób ze smutnymi gębami
10. Nawet w najgorszej kebab-budzie ludzie po sobie sprzątają, nikt nie rzuca nic na ziemię, plamy sosu na stole wycierają serwetką xDD Jak #!$%@? Sheraton
11. Idę ulicą 20 minut, minąłem trzy-cztery osoby xD

*załączam zdjęcie z supermarketu, w piątek po południu, gdzie mame mówiła, że jest "duży ruch" ;D
thekrepa - Mirki, chciałem wam przybliżyć temat wstecznego szoku kulturowego o którym...

źródło: comment_RG6jcHgtIMEGGWjUJvXHBHdPlY5mKro1.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
Polacy to teraz na emigrację jadą nawet do Chin? Mam nadzieję że przynajmniej nie na zmywak ;) .

@thekrepa: No teraz zarzuć jaki miałeś naprzedni szok kulturowy. W szczególności jakie tam domki zobaczyłeś? I jeszcze jedno, tak z ciekawości: Mają tam Auchany? Jeśli tak, to czy wewnątrz wyglądają jednolicie szablonowo z tymi europejskimi?
  • Odpowiedz
@Aryo: HK to nieporownywalnie lepiej do reszty Chin.

@thekrepa: Mi sie zdarzylo byc za granica 4 lata w tych samych rejonach. Jak wyjezdzalem to ludzie chodzili w butach z Deichmanna, jak wrocilem to kazdy mlodzian mial Nike AirMax za pare stow na nogach, a w sklepach produkty z calego swiata. Ale narzekania te same co pare lat wczesniej.
  • Odpowiedz
@DawidWarsaw: są Auchan, Carrefour i nawet Walmart, na ogół nieco większe niż nasze, dwu poziomowe, oczywiście produkty i wybór zupełnie inne, no i ludzi codziennie o każdej godzinie tyle, co u nas zdarza się tylko na otwarciu takich marketów (czyli ciężko się przepchac).
  • Odpowiedz
9. Dużo osób ze smutnymi gębami


@thekrepa: zawsze to samo, ilekroć ktoś porusza tę kwestię, czuję się osobiście dotknięta - mam typowo polską smutną mordę i nic z tym nie zrobię, takie geny, a nie będę zmuszać się do sztucznego uśmiechu, bo wychodzi mi to jak na załączonym gifie ( ͡° ʖ̯ ͡°) dodam jeszcze, że przez większość czasu mój wyraz twarzy nijak nie odzwierciedla nastroju,
b.....k - > 9. Dużo osób ze smutnymi gębami

@thekrepa: zawsze to samo, ilekroć kto...

źródło: comment_8lyftVy1i5Ax7OLcvv1ODqPDnVrOsTXH.gif

Pobierz
  • Odpowiedz
@thekrepa: Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że większość Chińczyków to brudasy (tłuste włosy, #!$%@? z mordy etc.) i #!$%@? najgorsze co widziałem to jak Chińczyk kichną siarczyście w gołe dłonie, a potem zaczął przebierać tymi samymi rękami jedzenie ze szwedzkiego stołu...
  • Odpowiedz
Ale i tak większość uważa, że "Polska w ruinie" nie uświadamiając sobie jak polepszyła się jakość życia w Polsce przez ostatnie lata
  • Odpowiedz