Wpis z mikrobloga

Zatem, jesteś poszukiwana za morderstwo. Na potrzeby mojego porównania, załóżmy, że to zrobiłaś. John Ruth chce cię zabrać do Red Rock byś stanęła za to przed sądem. I, jeśli uznają cię winną, ludzie z Red Rock powieszą cię na rynku i jako kat wykonam egzekucję. I jeśli wszystko to dojdzie do skutku, to będzie to coś, co cywilizowani ludzie nazywają "sprawiedliwością". Jednakże, jeśli krewni i ukochani osoby, którą zamordowałaś byli w tym momencie za tymi drzwiami i po ich wywarzeniu, wyciągnęli cię na zewnątrz w śnieg i powiesili, to byłby to samosąd. Teraz, dobrą stroną tejże jest to, że jest sycąca. Złą stroną jest, że może być tak samo słuszna, jak i niesłuszna.

Ale koniec końców, jaka jest tak naprawdę róznica między nimi? Prawdziwą różnicą jestem ja - kat. Dla mnie, nie ma znaczenia co zrobiłaś. Kiedy cię powieszę, nie będę miał żadnej satysfakcji z twojej śmierci. To moja praca - wieszam cię w Red Rock i jadę do następnej mieściny, gdzie wieszam kogoś innego. Człowiek, który pociąga dźwignię, która łamie twój kark, będzie bezemocjonalny. I ten brak emocji jest esencją sprawiedliwości. Bo sprawiedliwość wymierzona bez braku emocji, zawsze może nie być sprawiedliwością.


Oswaldo Mobray w Hateful Eight

#film #cytaty #tarantino #thehatefuleight
  • 1