Wpis z mikrobloga

Czy da się wskazać na serwer DNS od "wewnątrz" sieci niż od zewnątrz zaczynając z serwera brzegowego?

Przed zmianą miałem w domu konfigurację:

1. DGT VDSLv2 jako ruter brzegowy, na którym na sztywno ustawiłem DNS Orange i wewnętrzny dns serwera WWW na W2012R2

2. Netgear R7000 jako główny ruter, który miał tak samo ustawione DNSy, odpowiadał za zarządzanie ruchem i do niego po kablu był podpięty serwer WWW

Ponieważ ostatnio miałem zmianę umowy i musiałem podpiąć Funbox 2.0 (DGT w sumie też nie był idealny), rozjechało mi to konfigurację, ponieważ nie da się na nim ustawić DNSów przez co teraz adres WWW wskazuje mi na brzegowy ruter zamiast na stronę WWW. W związku z tym, da się to jakoś obejść jak na początku zapytałem?
Próbowałem z DNSMasq na Netgear, podpinaniem serwera bezpośrednio do Funboxa, rzeźbą w DNSie W2012 ale nie dało mi to żadnego efektu. Może grzebię w ogóle w złym miejscu?

#sieci #siecikomputerowe #komputery #pcmasterrace #windowsserver
  • 12
  • Odpowiedz
@yoGhurrt1: da się jeżeli twoj router pozwala wpisywać reguły do swojego dns cache

możesz też w windzie ustawić w pliku hosts przekierowanie jakiegoś adresu na inny IP niż w rzeczywistości
  • Odpowiedz
@Dolan: przekierowanie w hosts by pomogło, ale ja chcę mieć dostęp do tego serwera z zewnątrz i na różnych urządzeniach. Dodatkowo, mam zmienne IP, więc ta opcja nie wchodzi w grę.

Jednakże, czy przypadkiem przy dns cache nie będzie to wszystko trzymane tymczasowo do kolejnego restartu routera? I o ile sam dns cache to będzie jedna linijka w DD-WRT, mimo wszystko powinienem dopisać linijkę adress=/domena/adresipserwera ? I czy funbox
  • Odpowiedz
@yoGhurrt1: czekaj bo zle zrozumialem, myslalem ze ten serwer nie działa ci z wewnątrz sieci. W takim razie na brzegowym routerze musisz przekierować port 80 i 443 na ten serwer.
  • Odpowiedz
@Dolan: Dobrze zrozumiałeś bo serwer nie działa wewnątrz jak i na zewnątrz sieci i są to dwa powiązane ze sobą problemy. Przekierowanie nic tutaj nie da, bo 80 i 433 są i tak otwarte dla wszystkich adresów IP. Teraz staram się wrócić do poprzedniej konfiguracji, ale teraz nawet gdy Netgear odpowiada również za DHCP i lokalnego DNS'a a w statycznych DNSach podałem adres serwera WWW, nadal mi to nie działa (a
  • Odpowiedz
Przekierowanie nic tutaj nie da, bo 80 i 433 są i tak otwarte


@yoGhurrt1: przekierowanie, a otwarcie to 2 różne rzeczy. Ale rozumiem, że chodzi Ci o to, że są otwarte na firewallu i przekierowane na konkretne ip serwera. Hm, nie bardzo mam pomysł o co może chodzić... A nie masz tam jakichś logów czy czegokolwiek żeby sprawdzić co się dzieje z pakietami?
  • Odpowiedz
@Dolan: w sumie prawda co do otwierania i przekierowania dlatego uściślę - otwarte są dla wszystkich, przekierować portów na Funbox nie mogę, na Netgear w poprzedniej konfiguracji nie musiałem tego robić i działało.
Mam sysloga na Netgear ale nic ciekawego raczej z niego nie wyciągnę. Przydałby się raczej syslog na funbox ale znowu tutaj takich rzeczy nie uświadczę.
Co mogę jeszcze z szczegółów powiedzieć - sam adres strony nie działa, ale
  • Odpowiedz
@Dolan: ssie mniej od funbox 1.0 ale ta sprawa z DNSami to jest beton jakiś. Na razie nie - DGT jest zbyt niestabilny (emocjonalnie) abym do niego wrócił, a ten funbox oprócz portów gigabitowych ma też 802.11ac. Aby mieć coś konkurencyjnego, musiałoby pójść jakieś 500zł (o ile pamiętam tyle chodziły Asusy, ale z nimi nie chcę mieć nic wspólnego). Dlatego póki mogę, chcę swój cel osiągnąć z tym co mam.
  • Odpowiedz
@Dolan: wystarczy, że go obejdę, stąd było moje pierwsze pytanie. Jeżeli reszta będzie potrafiła dostosować się do funboxa "wypychając" informacje o sobie w świat, wtedy by to załatwiło sprawę - ale jak na razie nie chce to działać.
  • Odpowiedz