Wpis z mikrobloga

1. Mirki, czy te wszystkie playery i inne "słabsze" programiki mogę spokojnie wywalać ( nie mam na myśli żadnych systemowych aplikacji, z głową XD ) i po update'ie mi nie wrócą? Troszkę miejsce się kończy, a kolejne partycjonowanie nie wchodzi w grę.

2. Druga sprawa, opłaca się bawić w preload czy to raczej znikome korzyści?

3. Gubię się niemiłosiernie po przejsciu z minta. Czy do systemd jest coś takiego jak rc.conf, czy może to da się jakoś w tym YaST'ie ogarnąć? Chodzi mi o edycje daemon'ów.

4. Generalnie chce odchudzić z syfu, który mi nie jest potrzebny i przyspieszyć tak tylko jak się da. Nie narzekam na szybkość, ale wiem, że może być jeszcze lepiej, szczególnie jeśli chodzi o bootowanie. I nie chodzi mi tu o efekty plasmy tylko jakieś konkretne tweaki, które pomogą jeszcze bardziej przyspieszyć susełka.

5. Nie mogę znaleźć mojego ulubionego launcherka Gnome-pie na susełka, więc to teraz? Kompilować ze źródeł ( i jak? zielonka here )?

6. Denerwuje mnie ten portfel. Da się to jakoś bezboleśnie wyłączyć czy lepiej nie?

7. Poszukuje porad nt. optymalizacji plasmy i ogólnie sustełka, więc pisać śmiało!

#linux #opensuse #kde #plasma #komputery
  • 13
@AvalonYuuna:
1. ja tam wywalam
2. (moje osobiste obserwacje) na ssd nie zauważyłem, kiedyś bawiłem się tym i prelinkiem ale dużo zabawy, efekt średni :)
3. hmm, w systemd zamiast initleveli są targety, i w *.service ustawisz w jakim targecie ma usługa być, zależności, typ, ogólnie łatwiej niż w sysvinit, systemctl enable/disable/mask usługa etc.
4. bootowanie, hmm, systemd-analyze i systemd-analyze blame wskażą ci co może spowalniać; znowu ssd dużo pomaga
5/6/7
@rskk: @AvalonYuuna: za oS stoi od niedawna potężną korporacja która staje się jednym z największych committerów do jądra Linux, Novel zatrudnia ludzi którzy znają tylko Linuxa i obracali się tylko w takim środowisku. oS jest ich "królikiem doświadczalnym". Zanim coś trafi do SUSE jest testowane na oS, SUSE napisał YaST i YaST2 żeby moi rodzice mogli używać komputera jak windowsa i od 5-6lat oS jest na komputerach firmowych rodziców. Manjaro
Ciekawe tylko jak manjaro sobie poradzi bez KDE i Qt w przyszłym roku... Qt i KDE będą używały zamknięto-źródłowego rederera HTML, co również wyklucza używanie KDE w Debianie i Mint-Debian.


@skradzionyLogin: jakieś źródło zapodasz?
@BluRaf: nie mogę znaleźć, jeden z developerów debiana napisał na listy kde pytając czy zamiar zmiany webkita na blink jest poważny bo jeśli tak to wyklucza to KDE z paczek wspieranych przez Debiana ponieważ blink nie jest opensource, więc debian z definicji nie może tego dołączyć. Ktoś z KDE odpisał mu w dość chamski sposób "jeśli macie taką ideologię to musicie się liczyć z utratą użytkowników bo blink jest lepszy a