Wpis z mikrobloga

#cydr #sytuacjaawaryjna #pytaniedoeksperta
Dzisiaj zabutelkowałem cydr tzn byłem w trakcie (fermentacja trwała 15 dni, nie było mnie przez ten czas w domu). Po wlaniu do butelek i wsypaniu 1 płaskiej łyżeczki cukru stwierdziłem że zmierzę sobie iloość cukru. A tutaj 11 Blg.
Co począć? Prawdopodobnie cydr nie wystartował bo raczej nie możliwe że przez 15 dni spadło tak mało. A raczej dodanie łyżeczki cukru tak by nie podbiło.

Więc drodzy eksperci, co zrobić? Mam w domu drożdże piekarskie i ciężko mi będzie zdobyć jakieś inne przez kilka dni. Co radzicie? Rozrobić piekarskie i wrzucic do gąsiorka jeszcze raz?
Jeśli rozrobić to jak? Są to zwykłe drożdże piekarskie z biedry.
(,)
  • 7
czyli jedyne wyjście to kupić te same? Mam jeszcze pytanie czy słodzik podbija blg? dosypałem 1 łyżeczkę cukru i 2,5 tab słodzika. może to tak podbiło? W tej chwili cydr jest w butelkach.
Słodzik dałem aby cydr nie był wytrawny. Nie przefermentuje się. Nie ma też aspartamu. Zabiło je pewnie to że podzieliłem opakowanie drożdży na 2 części. 2 część użyłem po 4 miesiącach. Jutro wrzucę do baniaka z piekarskimi. Tylko jak je rozrobić? Może ktoś się wypowie? czy potrzymanie 30 min w ciepłej wodzie wystarczy?
@Beniacz: Nie masz jak kupić aktywnych winiarskich? Są teraz praktycznie w każdym większym sklepie. Jeżeli chcesz użyć piekarniczych, to 20g rozmieszaj z wodą (80-100g), dolej łyżeczkę soku i jak pojawi się piana pomieszaj 1:1 z sokiem. To je "przyzwyczai" do środowiska, a Tobie pozwoli stwierdzić, czy ten sok w ogóle jest do ruszenia, Jak nie będzie piany to raczej kanał, cos im przeszkadza.

Aha, sprawdź cukromierz na czystej wodzie w 20C.
@jurii: Teraz w czasie świąt będzie ciężko. Wrzuciłem je bez drożdży do baniaka i siedzą. W tej chwili "bulka" raz na 10 sekund, nastaw siedzi raczej w ciepłym miejscu. Czyli chyba ruszyło. Jak w 3 dni nie spadnie ani troche Blg to wrzucę drożdże piekarskie chyba że uda mi się winne załatwić. Dziwna sytuacja bo przed zlaniem nic nie pracowało przez 10 minut jak obserwowałem. Po przelaniu do butelek i z