Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery

Siema mirki.

Mam zagwozdkę. Jak najprościej zrobić, żeby komputer sam się uruchamiał od razu po podaniu prądu? Czyli że nie trzeba wciskać włącznika, tylko jak tylko zasilacz podłączam do prądu to komputer rusza.

Można ciąć wtyczkę i łączyć zielony z masą i takie coś na pewno działa, ale nie jest to bezinwazyjne i szybkie. To czy w takim razie wystarczy zewrzeć na stałe przycisk włączania?

Można by to zrobić przekaźnikiem - styk przekaźnika podłączyć razem z włącznikiem kompa a cewkę ROZŁĄCZAJĄCĄ pod power LED. Wtedy jak tylko pojawia się zasilanie to i włącznik jest zwarty > komp się uruchamia > jak tylko się uruchamia to zapala się dioda > przekaźnik się rozłącza, dopóki komp chodzi. Nie musi to być dioda. Wystarczy jakiekolwiek źródło zasilania które trybi przy włączonym kompie. Choćby z wtyczki dysku.

Ostatnie rozwiązanie wydaje się najlepsze. Ale czy takie zwarcie na stałe przycisku włączania, też by nie zadziałało? Tzn. włączanie na pewno działa, tylko czy takie zwieranie przycisku włącznika na dłuższą metę może coś zaszkodzić?
  • 11
@paki81: No właśnie u mnie nic takiego nie ma. To pierwsza rzecz jaką sprawdziłem. Aż sprawdzę jeszcze raz.

@trustME: Nie wyłączy się. Żeby się wyłączył musiałbyś puścić i drugi raz wcisnąć. Tego samego wciśnięcia które włączyło komputer nie traktuje jako wyłączania.
@Curry_: można ustawić co komputer ma zrobić przy podłączeniu do prądu, szukaj czegoś w stylu "AC Back", używałem tego w akademiku jak jeździłem na weekend i tylko zdalny pulpit ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@trustME: po to że jak jestem na wyjeździe to siedzę zdalnie na kompie w domu. I co prawda nigdy mi się nie zdarzył zanik prądu podczas takiego wyjazdu, to chcę zrobić backup, żeby w razie czego, jeśli prąd padnie to po wstaniu komputer też wstanie.

@szymon0291: Nie wiem co to za Dell i co to ma za przycisk ale w normalnym PC takie coś jest niewykonalne/niemożliwe bo przycisk w PC
@Grzesiek4: No właśnie ja do tego samego chcę to użyć, do zdalnego pulpitu. I znalazłem taką opcję ale nie trybi. Niezależnie od jej ustawienia, komp po przywróceniu zasilania nie wstaje.
@barteck: no to akurat bez znaczenia bo wyłącznik (wyłącznik zasilacza, nie kompa) robi dokładnie to samo co odłączenie wtyki.

Tak czy inaczej funkcja biosowe czemuś u mnie nie działa więc zrobiłem wersję na przekaźniku i działa bezbłędnie.