Wpis z mikrobloga

Wiem, że to można wklejać do znudzenia, ale kolejna osoba z PIS dzieli się ze światem swoim zrozumieniem prawa xD

Likwidujemy zapis o tym, że osoby te [przyp. red. – najwyżsi urzędnicy służby cywilnej, szef i zastępca szefa] nie mogą w ciągu ostatnich pięciu lat należeć do partii politycznej. Ten zapis według nas jest niezgodny z konstytucją. Konstytucja mówi o tym, że – i dotyczy to wielu stanowisk – osoby powołane na sędziego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego, prezesa NIK-u, rzecznika praw obywatelskich, w momencie powołania muszą być apolityczne. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby szef służby cywilnej miał jeszcze dodatkowy pięcioletni okres – przekonywała Małgorzata Wassermann.


#neuropa #prawo #4konserwy #polityka
  • 10
dosłownie ujmując i stosując się do tego zapisu można założyć, że aby stać się apolitycznym wystarczy opuścić partię dzień przed objęciem stanowiska :)


@kromka_masla: ciekawe czy poseł i senator PiS którzy byli jednocześnie sędziami TK (tzn. uważają się za sędziów) wypisali się z partii.
@CrtZ:
Art. 65 określa wolność wykonywania zawodu, którą ograniczyć można tylko w ustawie ale nie dowolnie i o tym mówi art. 31 ust. 3 tejże konstytucji, wskazując że ustanawiać ograniczenia można tylko takie które nie naruszają istoty wolności oraz które są konieczne dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób.

Krótko mówiąc pogląd posłanki jest uzasadniony (nie mylić ze słuszny).
@Iloveangelamerkel: jakkolwiek Twoje zarzuty mają pokrycie w Konstytucji, chociaż moim zdaniem w ogóle nie przekreślają możliwości ograniczeń o których mowa w służbie cywilnej...

... To Pani Posłanka w ogóle nie odnosi się do tych artykułów, a z jej wypowiedzi wynika, że skoro Konstytucja nie mówi o apolityczności służby cywilnej, to jest ona niekonstytucyjna, co jest zwyczajną bzdurą