Wpis z mikrobloga

Mirki, szuka dobrej poezji. Kilka lat temu kupiłem czytnik, od czasu do czasu przeczytam dobrą książkę, ale nawet nie myślałem o... poezji. Mam 24 lata i ostatnio poezję czytałem zapewne na lekcji polskiego w szkole. Naszła mnie myśl, że dobrze byłoby sięgnąć po jakiś tomik.Przynajmniej chciałbym przekonać się jak to jest, bo czytanie pod przymusem na lekcji to nie to samo.

Co dobrego moglibyście polecić?

#poezja #wiersz #czytajzwykopem
  • 15
@Beckham: Nie wiem jak inni, ale ja uwielbiam fraszki wiec polecam Sztaudyngera ;) Lermontow to klasyk literatury rosyjskiej, ktora bardzo cenie, warto zglebic temat bo Rosjanie maja bardzo duzo do zaprezentowania jesli o poezje chodzi. A Leca po prostu lubie :D
@Beckham: Kaczmarskiego polecam najbardziej, więc jego uzasadnię.
Kaczmar jest spoko, ponieważ jego utwory są pisane z reguły "po ludzku". Nie ma pieprzenia się z jakimiś dzwiacznymi układami wersów, białymi rymami, czy jakimś metafizycznym #!$%@?. Z reguły pierwsza warstwa na jaką natyka się czytelnik w utworach jest od razu jasna, zrozumiała- dopiero doszukanie się drugiego (i dalszego - bo wszak "Wszystko ma drugie, trzecie, czwarte, piąte dno! " ) dna jest zabawą.
@Alkoblito: @jszq: @djmatthaeus: Dziękuję, niestety ciężko o wersję na #kindle któregoś z tych autorów, ale nawet papierowe nie są zbyt popularne.

Mam pytanie odnośnie interpretacji wierszy. Czy dokonujemy ich sami i często to od nas zależy jak odbieramy dany wiersz czy autorzy zostawiają jednak określone drugie dno? Czy szukać interpretacji określonych wierszy np. w internecie, tzn. czy jest coś na wzór glamrapu poezji czy jednak samemu się domyślać?
@Beckham: Co się tyczy zagranicznych autorów wszystko jest, tylko minus jest taki że po angielsku. Ja przerabiając, a raczej próbując przerabiać wiersze Edgara Poe, zobaczyłem jak ten język wygląda i jaka jeszcze długa droga przede mną... Ot plus, że zawsze czegoś się nauczy człowiek więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

co do interpretacji, a może tak wszystko razem?
@Beckham: To jak odbierasz czyjas tworczosc to twoja sprawa, szukanie interpretacji w internecie moze cie nakierowac na zle tory. ("niebieskie zaslony oznaczaja niebieskie zaslony" :D). Zauwazylem, ze spora czesc internetowych interpretacji to grafomanskie wybryki osob, ktore z poezja nie maja za wiele wspolnego, szczegolnie tlumaczac po swojemu zagranicznych tworcow. Czytasz dla swojej przyjemnosci, jak go zrozumiesz tak bedzie dobrze. Warto jedbak zapoznac sie z okolicznosciami powstania utworu, tlem historycznym :)