Wpis z mikrobloga

Kupiłem UPSa ale nie sprawdziłem czy mój zasilacz w komputerze ma aktywny PFC, niestety mój UPS ma symulowaną sinusoidę, o ile monitory da rade podłaczyć to kompa już nie.
I teraz pytanie: Wiem że musze kupić upsa z wyjściem sinusoidalnym - tylko że widze dwa typy: sinusoidalny i pełny sinusoidalny ? Czy mam się przejmować który z nich kupie ? Czy robi mi to różnice ?
#ups #prad #elektronika
  • 10
@incognito_man: prawdopodobnie da się tego "modyfikowanego sinusa" wyglądzie wystawiając szeregowy na wyjściu długim, np. taki od starych świetlówek liniowych - niech się elektronicy tutaj wypowiedzą :-) ale uważaj z takim upsem, ja w ten sposób upalilem dwa zasilacze, porządne, Tagan-y, zdechł w momencie przełączania na baterie
@kwanty: w sensie żeby uważać z symulowaną sinusoidą? Gdybym wiedział to na pewno bym drugi raz nie kupił bo różnica w cenie w stosunku do pełnej sinusoidy jest bardzo mała. Testowałem kilka razy i póki co przełącza bez żadnych problemów
@incognito_man: ja byłem w podobnej sytuacji :-/ też myślałem, że UPS to UPS i co tam może być złego... potem jak się przełączał na baterie to z zasilacza komputera wydobywały się dziwne dźwięki... przełączał się wielokrotnie no ale dwa razy się nie udało...

podobno nie rusza to zasilaczy z pasywnym PFC (starego rodzaju), te z aktywnym próbują poprawić ten przebieg i czasami potrafią polegnąć... być może w nowszych zasilaczach rozwiązali już
@incognito_man: W tanich przetwornicach DC-AC, które na wyjściu mają "sinus" jest zwyczajnie duży dławik albo transformator. Takie siłowe rozwiązanie :-/ grzeje się, buczy, ale jest przewymiarowany więc wytrzyma... Duża indukcyjność nie pozwoli prądowi szybko zmieniać wartości (wiadomo... di/dt=const w cewce ;-)) więc go wygładza i bardziej przypomina sinusa. Niestety kosztem sprawności.

W lepszych rozwiązaniach, przetwornica jest szybsza więc może lepiej kształtować napięcie i przebieg przypomina bardziej sinusa. Niestety tak jest drożej