Wpis z mikrobloga

pytanie do znawców budownictwa..
w trakcie budowy stoję przed wyborem stolarki okiennej.. zastanawiam się czy jest sens wybierać pakiety 3 szybowe czy 2.
Nie buduję domu energooszczędnego lub pasywnego. Ocieplenie budynku planuję styropianem 15 cm max 20cm.
Jest sens wydawać większą kasę na okna dla zaoszczędzenia ok 0.5-0.6 W/m²K
Okna z PCV.
okien mam 18 o łącznej powierzchni 37m2

Macie może jakąś sprawdzoną firmę produkującą okna? Drutex? Oknoplast? Może jakiś lokalny tylko na znanym profilu z okolic Warszawy , Piaseczna?

#budujzwykopem #budownictwo #piaseczno
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szymciak: Teraz chyba każdy kupuje szyby dwukomorowe. Wydaje mi się, że jak już zmieniać to na porządnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale przede wszystkim pilnuj by okna były dobrze zamontowane, bo inaczej wiatr będzie Ci hulał po pokojach i pojawi się grzyb (w przypadku odwalonej roboty i tak bywa). Co do styropianu nie za chudo? Zgodnie z normami na 2017 r. potrzeba 20 cm dobrej wełny
  • Odpowiedz
@szymciak: pytanie czy różnica między kosztem zakupu dwóch czy trzech szyb bije cię mocno jednorazowo. jeżeli zastanawia aż się nad wyborem to znaczy że jest to spory wydatek.

czasami warto do cxego s doplacac latami bo koszt jest tak mały że niezauważalny.

na tym metrażu wychodzi jakie 16 W straty. pomysl o tym jak o koszcie prądu za palącą się żarówkę o tej
  • Odpowiedz
@caeam: dom wybudowany z porotherm'u. wydaje mi się że powinno starczyć - myślałem o styropianie z dodatkiem grafitu ale podobno można się naciąć barwiony zamiast z dodatkiem grafitu.
Wiadoma sprawa że najważniejszy jest prawidłowy montaż ..
  • Odpowiedz
@szymciak: Ja zastosował bym pakiet 3 szybowy, jeśli chodzi o styropian to na bloczek sylikatowy wystarczy styropian grafitowy 15cm, i zgadzam się z przedmówcą, poproś o tzw. Ciepły montaż, lepiej dopłacić kilka złotych za taśmę dookoła okna.
  • Odpowiedz
@highlander: ze wstępnych wyliczeń wychodzi jakieś 20k pln i więcej za okna z pakietem 3 szybowym.. dzięki za radę.. 16W to nie jest aż taki straszny ubytek .. największe okna to 1800x2250 mm oraz 2100x24000. Jedynie martwię się bo w okolicy nie ma jeszcze domów ani lasów co sprawia że nie ma osłony przed wiatrem ..
  • Odpowiedz
@szymciak: Poszukaj trochę mniej reklamowanych firm. Nie mam najświeższych informacji, ale bywało, że Durex liczył sobie dwa razy więcej niż to co mogłeś dostać. Może jutro przypomnę sobie coś konkretnego.
  • Odpowiedz
@oluchna: @szymciak: sorry, oluchna dobrze mi zwrócł uwagę. trzeba to liczyć w ten sposób. jeżeli za oknem masz 0 stopni a w mieszkaniu 21 stopni to strata wynosi:
24h*0,5(W/m²K )*37(m2)*21(stopni)=9324 Wh = 9kWh <- tyle możesz zyskać na dobę przy lepszych oknach w ciągu jednej doby

mimo wszystko tak jak pisałem. lepsze okna zastosuj w salonie a w pokojach tańsze. lepiej wydaj kasę na ogrzewanie centralne z kominka
  • Odpowiedz
@highlander: to przy obecnych cenach prądu w PGE wychodzi jakieś 5,4 pln zakładając że tak duża różnica temperatur z górką występuje przez 3 mies to koszt jest nieporównywalny do kosztów za okna..

właśnie taki mam plan nie żałować kasy na styropian i dobre ogrzewanie.. nawet pytałem już tutaj jak się sprawują panele słoneczne i rekuperatory .. stawiam na montaż tego drugiego..
  • Odpowiedz
@highlander: kupowałem projekt gotowy i już instalacja była rozrysowana.. koszt jednostki centralnej waha się od ok 2k pln (za najprostsze rozwiązanie ) górną granej granicy nie doszukałem się.. producenci, strony muratora opisują że można zaoszczędzić nawet 20-30% kosztów..
  • Odpowiedz
@szymciak: nie wiem jak duzy masz dom ale jezeli jest to domek jednorodzinny to nie inwestuj w nadmiar urzadzen elektrycznych. zamiast tego dociepl sciany, pamietaj o dociepleniu podlog(jak najgrubiej z warstwami pianek pod panele) a w ogole to dobrym pomyslem jest ogrzewanie podlogowe bo lepiej sie rozklada cieplo (i potrzeba mniejszych temperatur na piecu). przy grzejnikach musisz miec jakies 80 stopni, a przy podlogowce 55 stopni. do tego podlogownke mozesz
  • Odpowiedz
@highlander: rekuperatory to się w domach jednorodzinnych od dawna montuje. Lepsza wentylacja mechaniczna niż pozatykana grawitacyjna bo dmuchało zimne powietrze przez kratki i grzyb na ścianach. A koszt się jakoś zamortyzuje bo ciepła mniej tracisz, komina budować nie musisz.
  • Odpowiedz
w trakcie budowy stoję przed wyborem stolarki okiennej.. zastanawiam się czy jest sens wybierać pakiety 3 szybowe czy 2.

Nie buduję domu energooszczędnego lub pasywnego. Ocieplenie budynku planuję styropianem 15 cm max 20cm.


@szymciak: Doklejenie później 5 czy 10 cm styropianu na zewnątrz to nie problem. Ze stolarką bezpieczniej jest wziąć droższą, ponieważ wymiana okien po 5-10 latach to tak na prawdę porządny remont i powielony wydatek. Ościeżnica okna jest z każdej strony zamocowana na stałe (tynk, kotwy i pianka, elewacja). Zazwyczaj profile w oknach są robione pod konkretne szklenie, zwłaszcza w PVC, gdzie sam materiał jest mało wytrzymały.

Zwróć uwagę, czy przy pakietach trzyszybowych w drzwiach balkonowych nie będą Ci proponowali poprzeczek / dzielenia szyb, ponieważ takie pakiety są na prawdę ciężkie i zwykłe PVC tego nie utrzyma. Niektórzy producenci w profile wmontowują profile stalowe w kształcie U dla usztywnienia konstrukcji i izolują to
  • Odpowiedz