Wpis z mikrobloga

Ktoś z mojej rodziny chce zacząć 100% zdalną pracę dla firmy z UK (nie b2b, to będzie opcja na później). Jakieś graficzne pierdoły.
Co z podatkami, ZUS-em i ubezpieczeniem zdrowotnym? Wszystko musi być legal 100%, żadnych kombinowań.

Rozkminiłem, że podatek dochodowy musi płacić w Polsce, bo tu mieszka (wynika to z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między UK a PL).

Ale nie mogę znaleźć nic o zusie ani ubezpieczeniu zdrowotnym.
Próbowałem na google "zus praca zdalna" itp, ale same gówna są.
Proszę o pomoc lub wskazówki gdzie mogę znaleźć coś na ten temat.

#programowanie #podatki
  • 11
  • Odpowiedz
@budyn: o ile w grę wchodzi UoD to (do konca tego roku to na bank, a czy zus od nowego tam wchodzi to nie wiem) podatki samemu się placi, bo UoD można zawrzeć ustnie, z tym zastrzeżeniem że na 20% kosztów bo 50% wymaga przekazania praw autorskich pisemnie pod rygorem nieważności. Czyli ZUS z głowy masz w tym roku, z tego co mi sie obiło, od nowego ma byc zus
  • Odpowiedz
@incognito_man: @czlowiekwmasce: Dzięki za jakielkolwiek info, ale prosiłbym o jakieś wiarygodne źródła. Sam nie wiem co to będzie za umowa, ale raczej zakładałbym ichniejszy odpowiednik umowy o pracę.

Czy ZUS w takim wypadku trzeba płacić? Jeśli tak to co jest podstawą opodatkowania?
W polsce zus płaci po połowie pracownik i pracodawca. Co w tym wypadku? To samo pytanie odnośnie ub zdrowotnego... Nic w necie nie mogę znaleźć...
  • Odpowiedz
@budyn: źródło praktyczne, przygotowałem się, ale poszedłem upewnić sie w skarbówce, złaciłem tam #!$%@? 3 piętra, z 6 pokoi, trafiłem na #!$%@? co mówiło że nie ma czegoś takiego jak UoD zawarta ustnie (a no jest, ale po co ta urzędnicza łajza miała znać KC z którego ów umowa wynika) po czym moje #!$%@? osiągnęło zenitu bo w ostatnim pokoju kazali mi wrócić do 1 - z którego na początku
  • Odpowiedz
ale raczej zakładałbym ichniejszy odpowiednik umowy o pracę.


@budyn: na 100% nie, bo musieliby miec albo firme w Polsce albo zatrudniac kogos i trzymac go w delegacji tutaj, co raczej im sie nie oplaca.
Szczerze nie widze innej opcji niz b2b.
  • Odpowiedz
@czlowiekwmasce: No ja jak ja b2b zaczynałem to też się nachodziłem, ale chociaż panie miłe były to za #!$%@? nikt mi nie był w stanie pomóc i tylko odsyłali z działu do działu. Bardziej mi firma u której księgowość robiłem pomogła, chociaż i tak niektóre rzeczy mam robione "na własną odpowiedzialność". ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@M4ks: Prosiłbym o źródło takich informacji. Wg. https://www.gov.uk/guidance/paying-employees-working-abroad

Usually, your employee pays social security contributions to the country they’re working
  • Odpowiedz
Usually, your employee pays social security contributions to the country they’re working in.


@budyn: najpierw zobacz kto i kiedy zostaje employee :)

Ale jak to płacić? Ile? Jak w takim wypadku oblicza się podstawę?


@budyn: no wyraznie napisane, ze wg. prawa danego kraju UE, czyli wg. polskiego prawa.
  • Odpowiedz
@budyn:

W moim wypadku to wygląda tak, że umawiasz się na jakiś projekt za określoną kwotę (np 100 dolarów za testowanie telefonu), warto w tym momencie mieć jakikolwiek sposób na udowodnienie takiej umowy (screen z rozmowy, email).

Po jej wykonaniu wystawiasz rachunek, i na tym rachunku musi być dokładnie napisane co jest kwotą za pracę, a co za różnego rodzaju zwroty aby nie było niedomówień (w moim wypadku zwrot za odebranie telefonu, opłacenie podatków
  • Odpowiedz