Wpis z mikrobloga

@bonm: Czyli mimo zakupu tego auta nie mogę go sprzedać w swoim imieniu dopóki go nie zarejestruje? Czy da się to jakoś obejść? W każdym komisie auta nie są przerejestrowywane na komis, a jednak auta sprzedają hurtowo.
@Emdowu: tutaj nie chodzi o rejestracje, tylko bardziej o podatek od wzbogacenia, który będziesz musiał zapłacić.
Jeśli podpisałeś już umowę to masz 14 dni na zgłoszenie tego faktu do skarbówki i opłacenie w przeciwnym razie będziesz miał problem.
@Yelonek: Zgadza się, ale jak to ma wyglądać? @bonm: Sporządzam umowę pomiędzy klientem na auto i osobą, od której auto kupiłem (jeżeli tak to musi być jego podpis na umowie)?
@bonm: Podpis odpada, poprzedni właściciel mieszka dużo km ode mnie. Dopiero po opłaceniu podatku i rejestracji auta mogę go sprzedać w swoim imieniu?
@Emdowu : Opłacasz skarbówkę. Jesli samochód posiada ważne OC możesz normalnie sprzedać go nawet na drugi dzień. Umowe sporządzasz Ty z nowym włascicielem.
Nowemu właścicielowi dajesz: dowód rejestracyjny, OC, umowe którą ty zawarłeś podczas kupna, i świeżą umowe sprzedazy z nowym nabywcą. To wszystko. Oczywiście jeśli zorbisz tak bodażesz ponad 3 razy skarbówka Cię może namierzyć i zapłacisz jakiś podatek bo będziesz dla nich zwykłym mirkiem( ͡° ͜ʖ ͡°
@Emdowu: możesz sprzedać, tylko powinieneś zapłacić podatek od różnicy (bo zakładam, że sprzedajesz z zyskiem). Nowemu nabywcy daj tylko "swoją" umowę kupna sprzedaży z komisem, bo inaczej nie zarejestruje auta. Oczywiście Ty też spisujesz umowę z nowym nabywcą.
@weasly: @bonm: @klark: Zapytałem swojego księgowego i podatku od czynności cywilnoprawnych (wzbogacenia) płacić nie muszę, bo:
1. Kupiłem auto od firmy będącej vatowcem.
2. Kupiłem je za śmiesznie niską cenę (poniżej 1000 zł - powyżej tej kwoty należy zapłacić PCC)
@bonm: @Emdowu: Co wy mu pierdzielicie za glupoty, oplacasz podatek od czynności cywilnoprawnych 2%(A jak kupiłeś od przedsiębiorcy to masz wywalone na to)
Po opłaceniu robisz co chcesz, nie musisz nic rejestrować ani nic, najważniejszy jest komplet umów, które musisz przekazać nabywcy. Dla siebie też skopiuj je żebyś miał później łatwiej wyliczyć podatek od wzbogacenia.

@klark: Co do podatku od wzbogacenia to wystarczy iść z umowami kupna i sprzedaży
@Kejran: Kupiłem od przedsiębiorcy. Mam fakturę vat marża. Czyli robię swoją umowę, nowemu właścicielowi daję dowód rej., kartę pojazdu, nową umowę i moją fakturę?

Od firmy dostałem tylko fakturę na mnie, umowę skupu (bo to auto kupili od poprzedniego właściciela), dowód i kartę pojazdu.
@Emdowu: Jeszcze musisz dać tą pierwszą umowę ze skupu, bo w Polsce jest taka głupota jak ciągłość umów, od tego w dowodzie, przez wszystkich właścicieli/pośredników, aż do rejestrującego.