Aktywne Wpisy
Codzienne przypomnienie, że jeśli łudzicie się, że PiS po wyborach dotrzyma jakiekolwiek obietnicy, to chciałbym zwrócić uwagę, że:
- przekop Mierzei Wiślanej: done
- płaca minimalna 4k: done
- bariera na granicy: done
- 500+: done
- kredyt 2%: done
- niskie bezrobocie: done
- wzrost wydatków na zbrojenia: done
- obniżenie wieku emerytalnego: done
- korzystniejszy podatek dla słabiej zarabiających: done
- odtworzenie baz wojskowych / posterunków policji: done
- ból
- przekop Mierzei Wiślanej: done
- płaca minimalna 4k: done
- bariera na granicy: done
- 500+: done
- kredyt 2%: done
- niskie bezrobocie: done
- wzrost wydatków na zbrojenia: done
- obniżenie wieku emerytalnego: done
- korzystniejszy podatek dla słabiej zarabiających: done
- odtworzenie baz wojskowych / posterunków policji: done
- ból
Asamii +15
Tytuł: Techgnoza. Mit, magia + mistycyzm w wieku informacji
Autor: Erik Davis
Gatunek: Literatura popularnonaukowa
★★★★★★★☆☆☆
Gnoza to pewna forma religii lub doktryny duchowej przewijająca się przez historię od starożytności aż do naszych czasów. Głosi ona możliwość uwolnienia się z więzienia, jakim jest świat materialny, i dostąpienia oświecenia dzięki zdobyciu tajemnej wiedzy. Została ona ukryta przed ludzkością przez złego Demiurga i jego archontów, by odizolować ludzi od prawdziwego Boga. Dobrze zostało to przedstawione w apokryficznej Księdze Jana znalezionej w Nadż Hammadi, gdzie Jezus pod przebraniem węża zakrada się do ogrodu rajskiego i nakłania zatopionego w zaślepieniu Adama do zerwania owocu, który zawiera tajemną wiedzę pozwalającą uwolnić się z więzienia.
Intencją książki jednak nie jest po prostu prześledzenie historii tej herezji, ale raczej przebadanie powikłanych związków między nią, a nauką i technologią. Jak zauważa autor, zastanawiająco często z różnymi technologicznymi czy naukowymi przełomami koreluje wzrost zainteresowania różnymi formami mistycznych filozofii i hermetycznej wiedzy.
Wśród takich zdarzeń Davis wymienia np. wynalezienie alfabetu, które miałoby zainspirować Platona do wymyślenia swojej teorii idei. Pismo miałoby ująć pewną cząstkę świata w niezmiennej, doskonałej postaci. Nie mogło oczywiście zabraknąć alchemii - praktyki, która łączyła doświadczenie chemii czy medycyny z ezoterycznymi interpretacjami i mistycyzmem. Fascynowała ona takie wielkie umysły nowożytności jak choćby Newton. Podobnie odkrycie elektryczności i wynalezienie telegrafu zainspirowało powstanie spirytyzmu w XIX wieku, któremu uległ np. Thomas Edison(pod koniec swojego życia starał się zbudować urządzenie radiowe do komunikacji ze zmarłymi). Dalej mamy rozwój psychologii, która natchnęła Georgija Gurdżijewa do przeprowadzenia eksperymentów nad rozbudzeniem i przeprogramowaniem ludzkiej świadomości. Zainspirowany tą postacią L. Ron Hubbard(twórca pierwszego kultu cybernetycznego - Kościoła Scjentologicznego) głosił, że umysł jest jedynie komputerem i dzięki tej wiedzy możliwe jest odblokowanie jego prawdziwego potencjału.
Takich przykładów autor przytacza jeszcze wiele, choćby fenomen UFO, LSD, DNA, voodoo, Internet i hakerów, Philipa K. Dicka, Theilarda de Chardin, Aleistera Crowleya itd. Jednak w tym gąszczu Davis traci często zmysł krytyczny i daje się ponieść szaleńczym spekulacjom, wyciągając kontrowersyjne wnioski i tworząc fantastyczne analogie. Nie można jednak odmówić autorowi dużego wkładu pracy w znalezienie i przeszukanie źródeł. Książka ta to interesująca pozycja na niezwykle ciekawy temat i choć trzeba krytycznym okiem spoglądać na wnioski autora, to jednak warta jest polecenia.
#bookmeter