Wpis z mikrobloga

  • 0
@namrab: Ostatnio patrząc przez lornetkę zainteresował mnie jeden jasny krater - ten na pn. zachodzie pośrodku "morza". Czemu wcześniej nie zwracałem na niego uwagi? Zmienił się czy co?
Edit. Nazywa się Aristarchus
  • Odpowiedz
@cation: Tak, Arystarch to jeden z najciekawszych tworów na powierzchni Księżyca - odbija najwięcej światła spośród wszystkich kraterów na widocznej stronie, ma głebokość kilku kilometrów i bardzo odmienny skład chemiczny w porównaniu do otoczenia, na co wskazuje jego kolor. Tej samej nocy fotografowałem go w większej rozdzielczości - klik

@SzymekAkaSzymon: 12 fragmentów mozaiki, każdy fragment to złożenie po 600 klatek w dwóch filtrach. Oryginał zdjęcia ma rozmiar 5000x5000.
  • Odpowiedz
  • 0
@namrab: Ooooo, jesteś wielki ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Dalej zastanawiam się, czemu wcześniej na niego nie zwracałem uwagi... a tu pewien Mirek mi zdjęcie podsyła...
To podejrzane, jakiś błąd matriksa, mojej projekcji rzeczywistości... ech mó#!$%@?.jpg ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SzymekAkaSzymon: Korzystam ze zmotoryzowanego montażu, ale samą pozycję teleskopu ustawiam manualnie, za pomocą ręcznego kontrolera. Dzięki dużemu polu widzenia kamerki zrobienie mozaiki to kwestia sklejenia co najwyżej 10-12 kadrów, więc można to spokojnie ogarnąć na oko. Większy problem miałem ze starszą kamerką, z którą musiałem składać do 40 fragmentów - w takim wypadku całkowicie automatyczne pozycjonowanie teleskopu jest jak najbardziej wskazane.

@FalseIdeas: Tak, zdjęcia robię z zastosowaniem filtrów
  • Odpowiedz