Wpis z mikrobloga

@Robuz: teleskop Celestron C9.25, kamerka ZWO ASI174MM, filtry ZWO. Ostrość można zwiększyć poprzez uśrednienie wielu klatek i dekonwolucję. Ja składam 400-500 klatek na kanał.

@PomezZ: Na etapie obróbki nie dodawane są żadne fałszywe informacje o obrazie, jeśli to rozumiesz jako retusz. Kolory są rzeczywiste z podbitą saturacją. Przykład: http://www.wykop.pl/wpis/14880491/#comment-49587545

@darknez: Kamerka nie ma ustawień ISO. Wysoki stosunek sygnału do szumu uzyskuję uśredniając kilkaset ujęć tego samego regionu wykonanych przez
Ostrość można zwiększyć poprzez uśrednienie wielu klatek i dekonwolucję. Ja składam 400-500 klatek na kanał.


@namrab: Zanim wystrzelam te kilkaset fotek to przypuszczam, że księżyc dawno ruszy się o te kilka mm :P Wiadomo, nie mam sprzętu do śledzenia widnokręgu.

Jakiś konkretny soft? Póki co do walki z szumem używam po prostu PS/Lightroom, jakoś nie przyszło mi do głowy, że obsłużyłyby aż tyle zdjęć?
@Robuz: Do składania używam Autostakkert 2.3.0.21, do wyostrzania Astra Image 3.0SI.
Jeśli Księżyc nie stoi w miejscu na klatkach źródłowych, to Autostakkert wyrównuje ruch.
@Buckethead: Skały na powierzchni Księżyca mają różny skład chemiczny. Po zwiększeniu nasycenia kolorów
@GoraluCzyCiNieZal1: Większość odwiedzających jest z zagranicy.
@lavinka: To akurat sprawa przypadku. Większość regionów na brzegach tarczy jest błękitna. Na południu widać brzeg basenu Aitkena, również północne i wschodnie brzegi tarczy są miejscem występowania skał bogatych w tytan. Tam, gdzie powierzchnia ma być brązowa, tam w rzeczywistości taka jest - na przykład w kierunku godziny 5-tej.