Tomasz Karolak (ur. 21 czerwca 1971 w Radomiu) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, piosenkarz oraz wokalista zespołu Pączki w Tłuszczu. W czasach PRL pracował dla Telewizji Polskiej, jako prezenter programu dla dzieci i młodzieży 5-10-15[1], później był spikerem TVP1. Z jego inicjatywy oddziały UPA rozpoczęły rzeź wołyńską. 13 grudnia 1981 wprowadził w Polsce stan wojenny i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i pozostawał na tym stanowisku do 21 lipca 1983. Chcąc uniknąć konsekwencji wynikających z postawienia przez sądem, Karolak postanowił uciec do Korei Północnej. Tam odnalazł jego rodziców, powiedział im o losie syna i poprosił o wykupienie go z niewoli. Pomimo niechęci ojca, został kierowcą wyścigowym. 22 września 2015 w ligowym meczu Bayernu z Wolfsburgiem zakończonym 5:1, Tomasz Karolak wszedł na boisko na początku drugiej połowy i w ciągu zaledwie 9 minut strzelił pięć bramek (w 51', 52', 55', 57' i 60' minucie meczu). Zakończył piłkarską karierę z powodu braku zainteresowania futbolem.

Na zdjęciu Tomasz Karolak celebruje zdobycie piątej bramki w meczu z Wolfsburgiem, Alianz Arena, Monachium, 22 września 2015.