Wpis z mikrobloga

Poczytałem nieco o pomysłach PiS na nowe służby. W skrócie:
- ABW ma zostać okrojona, mają zatrzymać uprawnienia procesowe w zakresie m.in. przestępstw o charakterze terrorystycznym i szpiegowskim ale co do zasady służba będzie służbą informacyjną a nie dochodzeniowo śledczą;
- kompetencje ABW przejmie CBA w zakresie przestępstw gospodarczych;
- być może powstanie nowa służba policyjna na kształt brytyjskiego NCA, zajmująca się najpoważniejszymi przestępstwami oraz koordynacja i przepływem informacji pomiędzy służbami

Nominacja pana pułkownika Małeckiego na stanowisko szefa ABW zdaje się potwierdzać zielone światło do zmian w tę stronę.

Czekam z niecierpliwością na projekty ustaw. Tym bardziej jestem ciekaw efektu prac, że na horyzoncie majaczy połączenie MS z PG.

Zapraszam do #debata o #sluzby. Czy warto robić z ABW służbę informacyjną cokolwiek to znaczy? Czy warto tworzyć nową służbę policyjną?
  • 10
być może powstanie nowa służba policyjna na kształt brytyjskiego NCA, zajmująca się najpoważniejszymi przestępstwami oraz koordynacja i przepływem informacji pomiędzy służbami


@marianbaczal: znaczy zabójstwami i podrabianiem pieniędzy?
@stekelenburg2: a idź Steke :/

Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie jednej dużej służby o charakterze policyjnym, zajmującej się zwalczaniem przestępstw uznawanych za najpoważniejsze dla państwa. – Takie polskie FBI, czyli roboczo Narodowa Agencja Śledcza, powinno powstać w wyniku połączenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Centralnego Biura Śledczego i części ABW, być może także innych formacji, np. wywiadu skarbowego – wylicza.


http://binase.pl/?p=867
@marianbaczal: a taka koncepcja brzmi lepiej.

Przeciwny nie jestem, ale jeżeli PiS chce budować nową służbę, to nie mogę nie być podejrzliwy. Chyba, żewyczytam w projekcie ustawy, że jej uprawnienia będą zbliżone do tych określonych w ustawie o policji, a nie będzie to jakaś nadsłużba z naduprawnieniami.
@marianbaczal: nie wiem. Nie uważam, że powinny go tracić dla samego tracenia. Jeżeli ktoś będzie miał koncept, że zabieramy im policyjne uprawnienia, bo to i to, to czemu nie.

Przeczytałem to co wrzuciłeś. Szczerze mówiąc trochę mnie zniechęca oczywiście jeżeli zaczyna od takiego tekstu:

Najbardziej spektakularnym przykładem kompromitacji służb jest katastrofa smoleńska, która do dziś nie została wyjaśniona.


Widzę sens jego koncepcji. Ale musiałbym poczytać zdanie kogoś innego, żeby sobie wyrobić